Elektron ışını ile ergitme katmanlı imalat yöntemi ve geleneksel imalat yöntemiyle üretilmiş Ti6Al4V malzemelerin frezelenmesinde kesme parametrelerinin kesme kuvvetlerine, takım aşınmasına ve yüzey pürüzlülüğüne etkisinin incelenmesi
Examination of effects of cutting parameters on cutting forces, tool wear and surface roughness during milling of Ti6Al4V materials produced by electron beam melting additive manufacturing method and traditional manufacturing method
- Tez No: 932985
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH SERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tezde, Elektron Işını ile Ergitme katmanlı imalat yöntemiyle ve sıcak haddeleme yöntemiyle imal edilmiş Ti6Al4V deney numunelerinin yanal frezeleme yöntemiyle frezelenmesinde yüzey pürüzlülüğü, kesici takım aşınması ve kesme esnasında kesici takıma etkiyen kesme kuvvetleri incelenmiştir. Hem sıcak haddelemeyle üretilmiş plakadan kesilerek hem de elektron ışını ile ergitme katmanlı imalat yöntemi kullanılarak beşer adet numune üretilmiş ve toplamda on adet numunenin farklı kesme hızlarında ve farklı radyal derinlik değerleriyle yapılan kesme testlerinde diş başına ilerleme ve eksenel derinlik sabit tutulmuştur. Kesme testlerinde iş mili devri olarak 3000 dev/dk, 4000 dev/dk ve 4500 dev/dk'lık değerler, radyal derinlik olarak 0,5 mm, 0,75 mm ve 1 mm'lik değerler uygulanmıştır. Eksenel derinlik olarak 6 mm ve diş başına ilerleme olarak 0,08 mm/diş kesme parametreleri kullanılmıştır. Kesici takım olarak 8 mm çapında, 0,5 mm uç yarıçapı olan 4 ağızlı karbür parmak freze takımı kullanılmıştır. Kesme esnasında kesici takıma etki eden kesme kuvvetleri dinamometre ile ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, surface roughness, tool wear and cutting forces acting on the cutting tool during cutting were investigated in side-milling of Ti6Al4V test specimens produced by implementing Electron Beam Melting additive manufacturing method and hot rolling method. Five spicemens were produced each by cutting from the plate produced by hot rolling and by using the electron beam melting additive manufacturing method, and the feed per tooth and the axial depth of cut were kept constant in the cutting tests performed to ten spicemens in total at different cutting speeds and with different radial depth of cut values. In cutting tests, spindle speed values of 3000 rpm, 4000 rpm and 4500 rpm and radial depth values of 0,5 mm, 0,75 mm, 1 mm were applied. The axial depth of cut was 6 mm and the feed per tooth was 0,08 mm/tooth. A 4 flute carbide endmill with the diameter of 8 mm and the corner radius of 0,5 mm was used as the cutting tool. The cutting forces acting on the cutting tool during cutting were measured with a dynamometer.