A novel triple-band microstrip antenna
Yeni üç bantlı mikroşerit anten
- Tez No: 933032
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKER ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez, haberleşme sistemlerinin ihtiyaçları için tasarlanmış ve geliştirilmiş yenilikçi bir tek katmanlı üç bantlı mikroşerit anteni kapsamaktadır. Tasarlanan bu anten, simülasyon ve deneysel araştırmalar ile 1.55 GHz, 2.00 GHz ve 1.95 GHz rezonans frekanslarında başarılı bir performans sergilediği kanıtlanmıştır. Bu frekanslarda, anten 4G, 5G, Wi-Fi ve uydu iletişimi gibi uygulamalar için uygun hale gelmiştir. Teorik tasarım, düşük geri saçılma oranlarına sahip olan ve genel yama geometrisinde bulunan üç farklı dikdörtgen yamanın rezonansına dayanmaktadır. Bu üç bantlı mikroşerit anten, aynı anda üç farklı frekansta çalışabilme kapasitesine sahiptir. Birden fazla cihazla sinyal akışını destekleyerek yer ve maliyet tasarrufu sağlar. Tasarlanan bu anten, mikroşerit antenlerin kullanım alanlarını genişletir, cihazların boyutunu küçültmeye yardımcı olur ve daha hafif yapılar oluşturarak sistem karmaşıklığını önler. Üç bantlı kapasitesi, genişletilmiş kapsama alanı ve iyileştirilmiş sinyal güvenilirliği gibi performans iyileştirmeleri sunar. Zorlu çevresel koşullarda veya farklı ağ yapıları nedeniyle değişen frekanslarda çalışan uygulamalar için uygun bir seçimdir.
Özet (Çeviri)
This thesis covers a novel single-layer triband microstrip antenna designed and developed for the needs of communication systems. This designed antenna has been proven to perform at 1.55 GHz, 2.00 GHz and 1.95 GHz resonant frequencies through simulation and experimental investigations. The designed antenna has become suitable for use in applications such as 4G, 5G, Wi-Fi and satellite communications at these frequencies. The theoretical design is based on the resonance of the three different rectangular patches that are present in the overall patch geometry with low backscattering ratios. This triband microstrip antenna has the capacity to operate at three different frequencies simultaneously, saving space and cost by supporting signal flow with multiple devices. This designed antenna expands the usage areas and helps to reduce the size of the devices and prevent system complexity by creating lighter structures. Triband capability provides performance improvements such as extended coverage and improved signal reliability. It is a suitable choice for applications operating under harsh environmental conditions or at varying frequencies due to different network structures.