Kütüphane okuma salonlarının akustik konfor koşullarının ulusal mevzuata göre incelenmesi ve bir örneklem: Millî Kütüphane
Examination of acoustic comfort conditions in library reading rooms according to national regulation and a case study: National Library of Turkey
  1. Tez No: 933034
  2. Yazar: BETÜL ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Ana işlevi bilgi için kaynak olmak olan kütüphaneler nüfus artışı, ekonomik koşulların değişmesi, eğitime ve bilgiye verilen önemin artması, teknolojik gelişmeler gibi nedenlerle zaman içinde kapsam ve koleksiyonlarını genişleterek değişmektedir. Buna bağlı olarak mekan gereksinimi ve formları değişmektedir. Uygun akustik konfor koşullarının kullanıcılar için sağlanmış olması ve kullanıcıların gürültüden etkilenmeyeceği mekanlar tasarlanması da bu gereksinimler arasındadır. Kütüphanelerde ses ve gürültü sadece ortadan kaldırılacak bir kriter olarak değil tasarlanacak bir öge olarak ele alınmalıdır. Tüm kullanıcılar için akustik konfor koşullarını sağlayabilmek amacıyla mimari tasarım yapılmalıdır. Buradan hareketle tez çalışması kapsamında literatürden yararlanılarak kütüphane türleri, kütüphanelerin tarihsel gelişimi, kütüphaneleri etkileyen gürültü kaynakları incelenmiştir. Bu bağlamda kütüphanelerde akustik konfor koşullarını sağlayabilmek amacıyla ulusal ve uluslararası mevzuatta yer alan sınır değerler incelenerek ulusal mevzuat bağlamında kütüphane binaları için performans kriterleri oluşturulmuştur. Ardından, Ankara'da Millî Kütüphane'de yapılan ölçümler sonucunda Dr. Müjgan Cunbur Okuma Salonu ve Prof. Dr. Sabahattin Zaim Akademisyenler Salonu'ndaki akustik konfor koşullarının performans kriterlerini sağlayıp sağlamadığı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Libraries, whose primary function is to be a source of information, have evolved over time by expanding their scope and collections due to factors such as population growth, changing economic conditions and increasing importance given to education and knowledge, along with technological advancements. Consequently, their spatial requirements and forms have also changed. Providing appropriate acoustic comfort conditions for users and designing spaces where users are not affected by noise are among these requirements. As a result, noise and sound in libraries should not only be considered criteria to be eliminated but should also be treated as elements to be designed. Architectural design should be carried out to ensure acoustic comfort conditions for all users. Based on this premise, the thesis study examines the types of libraries, the historical development of libraries, and the sources of noise affecting libraries using literature. In this context, performance criteria for library buildings have been established within the framework of national legislation by examining the limit values set in national and international regulations to ensure acoustic comfort conditions in libraries. Then, measurements taken at the National Library of Turkey in Ankara evaluated whether the acoustic comfort conditions in the Dr. Müjgan Cunbur Reading Room and the Prof. Dr. Sabahattin Zaim Academicians' Room met the performance criteria.