Sınıf öğretmeni adaylarının okuma alışkanlığı ve kütüphane kullanımı üzerine bir inceleme
A study on primary school teacher candidates' reading habit and library use
  1. Tez No: 586472
  2. Yazar: MÜGE KARA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜCEL ATİLA ŞEHİRLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Okuma, bireyin sahip olması gereken en temel dil becerilerinden birisidir. Okuma, biçim, içerik ve anlam boyutlarının bir birleşimidir denilebilir. Okuma basılı kelimeleri duyu organları yoluyla algılayıp bunları anlamlandırma, kavrama ve yorumlamaya dayanan zihinsel bir etkinliktir. Okumanın başta görme olmak üzere çeşitli duyularla ilişkili olduğu bilinmektedir. Okuma, öğrencilere kazandırılması gereken en önemli becerilerden biridir. Bu beceriyi sürekli hale getirmek yani okuma alışkanlığına dönüştürmek okuma eylemine karşı olumlu tutum geliştirmek ve iyi bir kütüphane kullanıcısı olmakla sağlanabilir. Okuma alışkanlığı, bireyin, bir gereksinim ve zevk kaynağı olarak algılaması sonucu, okuma eylemini hayat boyu, sürekli ve eleştirel bir nitelikte gerçekleştirmesidir. Kütüphane kullanma alışkanlığı ise, bireyin çeşitli amaçlar için gereksinimlerini karşılamak amacıyla belirli aralıklarla düzenli olarak kütüphanelerden yararlanmasıdır. Kütüphaneler, içerisinde her türden kitap ve diğer yayın organlarının, okuma, çalışma ve internet-bilgisayar odalarının yer aldığı, çeşitli etkinlikler için ayrılan konferans salonlarının bulunduğu önemli kurumlardır. Kütüphanelerin, bireye okuma rehberliği yapma, zengin okuma kaynağı sağlama ve kütüphane deneyimi gibi şahsî hizmetleri içeren amaçları vardır. Eğitim ve kütüphane birbirinin bütünleyicisidir. Okuma ve kütüphane kullanma alışkanlıklarının çocuklara ve gençlere kazandırılmasında en büyük görev, özellikle aile ilgisinin yetersiz olduğu toplumlarda, öğretmenlere düşmektedir. Özellikle sınıf öğretmenlerinin, öğrencilerin okumaya karşı geliştirdikleri ilgi, beceri ve alışkanlıkları üzerinde önemli bir etkiye sahip oldukları bir gerçektir. Yapılan çalışmalarda, çocuklara kitap okuma sevgisini kazandırmadaki en büyük etkenin öğretmenler olduğu görülmüştür. Öğretmen adaylarının özellikle sınıf öğretmenliği adaylarının okuma ve kütüphane kullanım alışkanlıklarının niteliği çocuk ve gençlere model olması açısından büyük bir önem taşımaktadır. Sınıf öğretmenliği adaylarının sahip olacağı“okuma alışkanlıkları”onların mesleki gelişimlerinde önemli faydalar sağlayacaktır. Bu nedenle sınıf öğretmenliği adaylarının okuma alışkanlığına sahip olup olmadığı konusu araştırılması gereken önemli bir husus olmalıdır. Bu çalışmanın amacı, Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi sınıf öğretmeni adaylarının okuma ve kütüphane kullanım alışkanlığını araştırmaktır. Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Temel Eğitim Bölümü sınıf öğretmenliği programında 2017-2018 öğretim yılında öğrenim gören 387 sınıf öğretmenliği adayına“anket ve tutum ölçeği”uygulanmıştır. Araştırma sonucunda sınıf öğretmeni adaylarının okuma ve kütüphane kullanım alışkanlığının yetersiz olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Reading is one of the most basic language skills an individual should have. Reading is a combination of form, content and meaning dimensions. Reading is a mental activity based on perceiving printed words through sensory organs and understanding and interpreting them. It is known that reading is associated with various senses, especially vision. Reading is one of the most important skills that students need to acquire. Making reading continuous, that is, transforming it into a reading habit, can be achieved by developing a positive attitude towards reading action and being a good library user. The habit of reading is the realization of the reading activity in a continuous and critical manner throughout the life as a result of the perception of the individual as a source of necessity and pleasure. The habit of using a library is to make use of libraries regularly to meet the needs of the individual for various purposes. Libraries are important institutions with all kinds of books and other publications, reading, study and internet-computer rooms and conference halls reserved for various activities. Libraries have a range of personal services, such as providing guidance to the individual, providing a rich reading resource, and library experience. Education and library are complementary each other. The most important task in bringing reading and library usage habits to children and young people is for teachers, especially in societies where family interest is insufficient. It is a fact that classroom teachers have a significant effect on students' interest, skills and habits they have developed against reading. In the studies conducted, it was seen that teachers were the most important factor in bringing children to love reading books. The quality of the reading and library usage habits of prospective teachers, especially classroom teacher candidates, is of great importance in terms of being a model for children and young people. The reading habits of prospective classroom teachers will provide significant benefits for their professional development. For this reason, whether the prospective classroom teachers have a reading habit or not should be an important issue to be investigated. The aim of this research is to investigate the habit of reading and library usage of the classroom teacher candidates in Trakya University Faculty of Education. Survey and attitude scale were applied to 387 primary teacher candidates who were educated in 2017-2018 academic year in department of primary school teaching in Trakya University Faculty of Education. As a result of the research, it was concluded that the prospective classroom teachers' habit of reading and using the library was insufficient.