Ticari defterlerin delil niteliği
Evidence quality of commercial books
  1. Tez No: 933050
  2. Yazar: BEGÜM YAVUZKURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH YURTBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bir işletmeyi işletme yapan, ticari alım satım faaliyetleridir. İşletmenin yaptığı bu faaliyetleri basılı ya da elektronik ortamda yazıya dökmesi, işletmenin hukuksal olarak korunması da olmak üzere ticari hayatında kolaylık sağlamaktadır. Ticari defterlere ilişkin birçok kanunda düzenleme bulunmaktadır. Defter tutmaya ilişkin yükümlülükler Türk Ticaret Kanunu'nda düzenlenirken, ticari defterlerin delil niteliğine ilişkin düzenlemeler Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nda ele alınmıştır. Defter tutma yükümlülüğü, işletmeyi açıklamak, yürüttüğü faaliyetleri gözlemlemek, yatırım kararları almak, işletmeye ortak bulmayı amaçlarken; tutulan defterlerin delil niteliğinin olması, aralarında uyuşmazlık bulunan taraflar açısından bir ispat aracı olması bakımından önemlidir. Ticari defter tutulmasının, yargıya konu uyuşmazlıkların çözümünü de kolaylaştırıcı bir etkisi bulunmaktadır. İncelenen ticari defterlerin delil niteliği olması, hakimin daha kolay karar vermesini sağlayacağından mahkemelerdeki iş yükünü azaltırken, taraflar açısından ise hukuk güvenliğini sağlamaktadır. Tüm bu nedenler dikkate alındığında, ticari defter tutmanın önemli bir hukuki karşılığı olduğunu söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Purchase and sales activity is what distinguishes a business as a business. Printing or writing these things simplifies company life in terms of legal protection as well. Commercial registrations are subject to numerous legal requirements. The Turkish Commercial Code governed bookkeeping requirements, and the Code of Civil Procedure established qualifications for commercial registers. In addition to functioning as a proof of evidence for disputing parties and having evidential value, bookkeeping is required in order to explain business, monitor commercial activity, make investment decisions, and form alliances. Furthermore, bookkeeping has a quick impact on resolving legal inconsistencies. The ability of the inspected business register to serve as evidence helps judges make decisions more quickly while also lessening the workload density of the courts and protecting the law in areas where parties are at odds. Considering all these reasons, it is possible to say that keeping commercial books has an important legal equivalent.