Fiber coupling efficiency of vortex beam in underwater turbulent medium
Türbülanslı sualtı ortamında vortex hüzmesinin fibere kuplaj verimliliği
- Tez No: 933056
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA KEMAL BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Sualtı optik kablosuz iletişim, okyanus ortamlarında yüksek bant genişliğine sahip veri iletimi için umut verici bir teknolojidir. Bununla birlikte, sualtı telsiz optik haberleşme (UOWC) sistemlerinin performansı genellikle sinyal bozulmasına neden olan ve bağlantı güvenilirliğini azaltan okyanus türbülansı tarafından engellenir. Bu tez, yörüngesel açısal momentum taşıyan özel bir lazer ışını sınıfı olan girdap ışınlarının, UOWC sistemlerinin verimliliğini ve sağlamlığını artırma potansiyelini araştırmaktadır. Türbülanslı su altı kanallarında, geleneksel Gauss ışınları ışın yayılmasına ve saçılmasına karşı hassastır. Girdap ışınları, benzersiz faz yapıları nedeniyle türbülans kaynaklı bozulmaları azaltmada potansiyel avantajlar sunar. Dahası, yüksek kapasitesi, türbülansa direnci ve karmaşık çoklama teknikleriyle çalışma yeteneği nedeniyle girdap ışınları, geleceğin optik iletişim sistemlerinin temel bir bileşenidir. Bu avantajlar, geleneksel optik ışınların çeşitli zorluklarla karşılaştığı su altı iletişimi gibi ortamlarda özellikle faydalıdır. Bu araştırma, su altı türbülanslı kanallarda yayılan girdap ışınlarının fiber kuplaj verimliliğini analiz etmeye odaklanmaktadır. Okyanus türbülansında girdap ışın yayılımı kavramı, genişletilmiş Huygens-Fresnel prensibine dayanmaktadır. Analiz, kinetik enerjinin dağılma oranı, ortalama kare sıcaklığın dağılma oranı ve sıcaklık-tuzluluk gradyanı dahil olmak üzere temel türbülans parametrelerinin etkilerini ele alır. Sayısal simülasyonlar, değişen çevre koşulları ve girdap ışın parametreleri altında fiber kuplaj verimliliğini değerlendirmek için MATLAB'da yönlendirilir. Simülasyonlar çeşitli kaynak boyutlarını, alıcı açıklık çaplarını, dalga boylarını ve bağlantı mesafelerini hesaba katar. Ek olarak, girdap ışınının topolojik yükünün kuplaj verimliliği üzerindeki etkisi incelenir. Simülasyonların sonuçları, simülasyon sonuçlarına göre girdap ışınlarındaki daha yüksek topolojik yüklerin türbülans kaynaklı ışın yayılmasına karşı daha iyi dirence yol açtığını ortaya koymaktadır. Ayrıca, çalışma fiber kuplaj verimliliği ile sıcaklık ve tuzluluk gibi temel çevresel parametreler arasındaki ilişkiyi niceliksel olarak belirtmektedir. Girdap ışınları kullanan UOWC sistemlerinin tasarımı ve uygulaması bu keşiflerin yardımıyla optimize edilebilir. Çalışma, girdap ışınlarının su altı optik iletişim bağlantılarının performansını ve doğruluğunu güçlendirme potansiyelini vurgulamaktadır. Son olarak, bu tez girdap ışınları kullanan UWOC'nin performansını iyileştirmeyi ve su altı türbülanslı ortamlarda fiber kuplaj verimliliği için en iyi koşulları sağlamayı amaçlamaktadır
Özet (Çeviri)
Underwater optical wireless communication is a encouriging technology for high-bandwidth data transmission in oceanic environments. Nevertheless, the performance of underwater optical wireless communication (UOWC) systems is typically hampered by oceanic turbulence, which causes signal degradation and reduces link reliability. This thesis investigates the potential of vortex beams, a special class of laser beams carrying orbital angular momentum, to enhance the efficiency and robustness of UOWC systems. In turbulent underwater channels, conventional Gaussian beams are vulnerable to beam spreading and scattering. Vortex beams, due to their unique phase structure, offer potential advantages in mitigating turbulenceinduced impairments. Moreover, since its great capacity, resistance to turbulence, and ability to work with sophisticated multiplexing techniques, vortex beams are an essential component of optical communication systems of the future. These benefits are especially helpful in settings like undersea communication, where conventional optical beams encounter several difficulties. This research focuses on analyzing the FCE of vortex beams propagating through underwater turbulent channels. The concept of vortex beam propagation in oceanic turbulence is based on the extended Huygens-Fresnel principle. The analysis considers the effects of key turbulence parameters, including the rate of dissipation of kinetic energy, the rate of dissipation of mean squared temperature, and the temperature-salinity gradient. Numerical simulations are guided in MATLAB to evaluate the FCE under varying environmental conditions and vortex beam parameters. The simulations take into account a variety of source sizes, receiver aperture diameters, wavelengths, and link distances. Additionally, the effect of the vortex beam's topological charge on the coupling efficiency is examined. The results of the simulations reveal that higher topological charges in vortex beams lead to better resistance to turbulence-induced beam spreading. Furthermore, the study quantifies the relationship between the FCE and key environmental parameters, such as temperature and salinity. The design and implementation of UOWC systems that use vortex beams can be optimized with the help of these discoveries. The study highlights the potential of vortex beams to strengthen the performance and accuracy of underwater optical communication links. Finally, this thesis aims to improve the performance of UWOC employing vortex beams and to provide the best conditions for FCE in underwater turbulent environments.