Siber flört şiddetini yordamada romantik aşk mitlerinin ve cinsel içerikli mesajlaşmanın etkisi
The effect of romantic love myths and sexting in predicting cyber dating violence
  1. Tez No: 933066
  2. Yazar: İREM CANSU İLHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVRİM ÇETİNKAYA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmanın amacı cinsiyet, yaş, devam eden romantik ilişkinin olup olmaması, partnerle bir günde sanal ortamda geçirilen ortalama süre, idealize etme, aşkın istismarı, cinsel içerikli mesajlaşma sıklığı, cinsel içerikli mesajlaşmaya yönelik tutum değişkenlerinin siber flört şiddetine maruz kalmayı ve siber flört şiddeti uygulamayı yordamadaki rolünün incelenmesidir. Bunun yanında, siber flört şiddetine maruz kalma, siber flört şiddeti uygulama, aşkı idealize etme, aşkın istismarı, cinsel içerikli mesajlaşma sıklığı, cinsel içerikli mesajlaşmaya yönelik tutum değişkenlerinin cinsiyet, sosyo ekonomik düzey, en uzun romantik ilişki süresi, devam eden romantik ilişki süresi, partnerle bir günde sanal ortamda geçirilen ortalama süre, partnerle ortak sosyal medya hesabı kullanma durumu değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi 716 (441 kadın, 275 erkek) üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla demografik bilgi formu, Siber Flört İstismarı Ölçeği, Romantik Aşk Mitleri Ölçeği, Cinsel İçerikli Mesajlaşma Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada verilerin analizi için Pearson Korelasyon Analizi, Hiyerarşik Regresyon Analizi, Bağımsız Örneklemler için T-testi ve Bağımsız Gruplar için Tek Yönlü Varyans Analizi kullanılmıştır. Bulgulara göre erkeklerin siber flört şiddetine maruz kalma ve cinsel içerikli mesajlaşma sıklığı puan ortalamaları kadınların puan ortalamalarına göre anlamlı bir şekilde daha fazladır. Cinsel içerikli mesajlaşmaya yönelik tutum puan ortalaması sosyoekonomik düzeyi yüksek olan grupta anlamlı olarak daha fazladır. Siber flört şiddetine maruz kalma ve siber flört şiddeti uygulama puan ortalamaları bugüne kadar yaşadığı en uzun romantik ilişki süresi daha uzun olan bireylerin daha az olan bireylere göre anlamlı bir şekilde daha fazladır. Cinsel içerikli mesajlaşma sıklığı ve cinsel içerikli mesajlaşmaya yönelik tutum puan ortalamaları en uzun romantik ilişki süresi daha uzun olan bireylerde daha az olan bireylere göre daha fazladır. Sanal ortamda partneriyle daha fazla zaman geçiren bireylerin daha az zaman geçiren bireylere göre iii siber flört şiddeti uygulama, cinsel içerikli mesajlaşma sıklığı, cinsel içerikli mesajlaşmaya yönelik tutum ve aşkı idealize etme puan ortalamaları anlamlı biçimde daha fazladır. Partnerleriyle istemeyerek de olsa ortak sosyal medya hesabı kullanan bireylerin siber flört şiddetine maruz kalma puan ortalamaları ortak sosyal medya hesabı kullanmayan bireylerden anlamlı bir şekilde daha fazladır. Son olarak, cinsiyet, yaş, devam eden romantik ilişki süresi, bir günde partnerle sanal ortamda geçirilen ortalama süre, idealize etme, aşkın istismarı, cinsel içerikli mesajlaşma sıklığı ve cinsel içerikli mesajlaşmaya yönelik tutum değişkenlerinin siber flört şiddetine maruz kalmayı ve siber flört şiddeti uygulamayı anlamlı bir şekilde yordadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the role of gender, age, the presence of an ongoing romantic relationship, average time spent with a partner online in one day, idealization of love, abuse of love, frequency of sexting, and attitudes towards sexting in predicting cyber dating violence exposure and cyber dating violence perpetration. In addition, it was examined whether the variables of cyber dating violence exposure, cyber dating violence perpetration, idealization of love, abuse of love, frequency of sexting, and attitudes towards sexting differed according to gender, socioeconomic level, the duration of the longest romantic relationship, the duration of the ongoing romantic relationship, the average time spent with the partner in a day and the use of a joint social media account with the partner. The sample consists of 716 (441 female, 275 male) university students. In the study, demographic information form, Cyber Dating Abuse Scale, Romantic Love Myths Scale, and Sexting Scale were used to collect data. Pearson Correlation Analysis, Hierarchical Regression Analysis, T-test for Independent Samples, and One-Way Analysis of Variance for Independent Groups were used for data analysis. The results of the study revealed that men's mean scores on the frequency of cyber dating violence exposure were significantly higher than women's mean scores. The mean score of attitude towards sexting was significantly higher in the group with higher socioeconomic status. The mean scores of cyber dating violence exposure and cyber dating violence perpetration were significantly higher for individuals with a longer duration of the longest romantic relationship compared to individuals with a shorter duration of the longest romantic relationship. The frequency of sexting and the mean scores of attitudes towards sexting of individuals with longer duration of the longest romantic relationship were significantly higher than those of individuals with less duration of the longest romantic relationship. Individuals who spend more time with their partners in virtual environment have significantly higher mean scores in cyber dating violence perpetration, frequency of sexting, attitude towards sexting, and idealization of love v than individuals who spend less time with their partners in virtual environment. The mean scores of individuals who involuntarily use joint social media accounts with their partners are significantly higher than the mean scores of individuals who do not use joint social media accounts. Finally, it was found that gender, age, duration of ongoing romantic relationship, average time spent with a partner in virtual environment in a day, idealization of love, abuse of love, frequency of sexting, and attitude towards sexting significantly predicted cyber dating violence exposure and cyber dating violence perpetration.