Muâmelât ile ilgili kurallar özelinde Envârü'l-Burûk'un küllî kaideler literatüründeki yeri
The place of Envârül-Burûk's in general rules literatüre in context related to muâmalât
  1. Tez No: 933073
  2. Yazar: ŞÜKRÜ BORA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMETULLAH SAMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma, Mâlikî fıkhının önde gelen âlimlerinden İmâm Karâfî'nin el-Furûk adlı eserinde yer alan muâmelât ile ilgili kâideleri tespit etmek amacıyla hazırlandı. Çalışmamız literatür taraması eksenli bir çalışma olup, öznel yargı ve değerlendirmelere oldukça az yer verilerek kaleme alındı. Bu çalışma giriş, iki bölüm ve sonuçtan ibarettir. Çalışmanın giriş kısmında araştırmanın konusu, araştırmanın amacı, araştırmanın yöntemi ve Şehâbeddîn el-Karâfî'nin hayatı ele alındı. Birinci bölümde kâide kavramının kelime anlamı âyetlerdeki kullanım biçimleri de dikkate alınarak özet bir şekilde açıklandı. Ardından âlimlerin kâide kavramının terim anlamına ilişkin yaptıkları tanımlara yer verildi. Terim anlamından hemen sonra kâide ile ilgili kavramlar kısaca açıklandı. Kâidelerin tarihsel gelişimi ilk oluşum döneminden günümüze kadar olan gelişimi yy. bağlamında incelendi ve bu dönemlerde yazılan eserlere yer verildi. Kâidelerin özellikleri, kâidelerin sınıflandırılması ve kâidelerin önemi kısaca açıklandı. Küllî kâideler literatürü mezheblere göre incelendi. İkinci bölümde ise bu çalışmanın asıl konusunu oluşturan“el-Furûk”adlı eserin genel tanıtımı yapıldı. Bununla birlikte bu eser üzerinde yapılan çalışmalar açıklandı. Eserin tanıtımından sonra muâmelâtla (akidler ve münâkehât) ilgili kâideler tek tek ele alınıp gerek Karâfî'nin görüşleri gerek eserdeki atıf yapılan kişilerin görüşleri incelendi.
Özet (Çeviri)
This research was prepared to identify the bases about the procedures placed in El-Furûk, Imâm Karâfî's work, who was a pre-eminent scholar of Mâlikî law. Our research is mainly based on litterateur and it has a little subjective opinion and evaluation. This research consists of two sections and a conclusion. The subject of the study, aim of the study, way of the study and the life of Şehâbeddin el-Karâfî was reviewed in the entering part. In first part, the term rule (kâide ) was explained in summary paying attention to form of utilisation. Then, what scholars did related to the meaning of the term was given a place. Right after the term meaning, the notions about the rule was explained in a brief way. Historical developments of the rules and its developments from the first time till these days,was approached with the concept of century and the Works written at that time was evaluated. Total rules ( küllî kâide ) litterateur was examined according to religious sects. In second part, a general introduction was made about the work“el- Furûk”which is essentially the real subject of the study. With in this, some studies made on that work was explained. After the introduction of the work, rules about family law was examined one by one, using both opinions of Karâfî and the thoughts of persons mentioned in the work.