Sosyo-kültürel boyutlarıyla alevilik (Malatya-Hekimhan ilçesi Hasançelebi örneği)
Alevism with its socio-cultural dimensions (Malatya-Hekimhan district Hasançelebi example)
- Tez No: 933074
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Alevilik Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alevilik-Bektaşilik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
“Sosyo-Kültürel Boyutlarıyla Alevilik (Malatya-Hekimhan İlçesi Hasançelebi Örneği)”adlı yüksek lisans tezimiz de Alevilik, Aleviliğin tarihi gelişimi, Aleviliğin inanç ve ritüelleri, Alevilikte ocak anlayışı, Hasançelebi tarihi ve Hasançelebi Aleviliği konuları işlenmiştir. Tezimizi oluştururken öncelikle geniş bir literatür taraması yaptıktan sonra bölgede çeşitli saha çalışmaları gerçekleştirerek gerekli analizler yaptık ve bunu tezimize işledik. Hasançelebi Aleviliği zengin ritüellere sahip olup göç faktöründen etkilense de günümüzde aktifliğini korumaktadır. Yaşayan bölge halkı kültür ve ananelerine sahip çıkarak Aleviliğin gerektirdiği tüm şartları yerine getirmek ve bu geleneği devam ettirmek adına büyük gayretler içerisindedir. Tarihte Baharat yolu üzerinde bulunan ve Osmanlı Devleti'nin seferlerde menzil olarak kullandığı Hasançelebi Alevilik inancını yaşatmak ve gelecek nesilleri de bu anlamda aşılamak için çeşitli dernekler ile beraber bu kültürü halen korumaktadır.
Özet (Çeviri)
In our master's thesis titled“Alevism with its Socio-Cultural Dimensions (Malatya-Hekimhan District Hasançelebi Example)”, the topics of Alevism, historical development of Alevism, beliefs and rituals of Alevism, understanding of hearth in Alevism, history of Hasançelebi and Hasançelebi Alevism are discussed. While creating our thesis, first of all, after conducting a wide literature search, we carried out various field studies in the region, made the necessary analyses and processed this into our thesis. Hasançelebi Alevism has rich rituals and maintains its activity today by managing not to be affected much by the migration factor. The living people of the region are making great efforts to fulfill all the conditions required by Alevism by takingcare of their cultural heritage to continue this tradition. Hasançelebi, which was located on the Spice Road in history and was used as a range during the Ottoman Empire's campaigns, still preserves this culture with various associations in order to keep the Alevism belief alive and inculcate future generations in this sense.