Polygonatum odoratum ile hazırlanan kombuchanın biyolojik aktivitelerinin araştırılması
Investigation of biological activities of kombucha prepared with Polygonatum odoratum
  1. Tez No: 933085
  2. Yazar: DUYGU BETÜL ADAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAN DÜŞGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, Polygonatum odoratum (Süleyman'ın Mührü Otu) bitkisinden hazırlanan kombucha çayının biyolojik aktiviteleri ve sağlık üzerindeki etkileri incelenmiştir. Geleneksel Çin tıbbında yin tonikleri arasında yer alan bu bitki, antikanser, antioksidan, anti-inflamatuar, nöroprotektif, bağışıklık destekleyici ve metabolik düzenleyici etkileri ile bilinmektedir. Özellikle polisakkarit içeriğiyle dikkat çeken bitkinin bağışıklığı destekleyici, kan şekeri düzenleyici ve yaşlanma karşıtı etkileri bulunmaktadır. Araştırmanın sonuçları, P. odoratum ile hazırlanan kombucha çayının, standart siyah ve yeşil çay bazlı kombuchalara kıyasla daha yüksek antioksidan ve antimikrobiyal etkilere sahip olduğunu göstermektedir. Bu özel kombucha formülasyonu, bağışıklık sistemini güçlendirme, serbest radikallerle mücadele, inflamasyonu azaltma ve metabolik sağlık üzerinde olumlu etkiler sağlamaktadır. Ayrıca, kanser önleme ve diyabet kontrolünde de potansiyel bir terapötik içecek olarak öne çıkmaktadır. Sonuç olarak, P. odoratum bazlı kombucha, sağlıklı yaşamı destekleyen yenilikçi bir içecek olarak dikkat çekmekte ve geleneksel kombucha formülasyonlarına alternatif bir seçenek sunmaktadır. Bu çalışma, kombucha çayının sağlık alanındaki uygulamalarını genişletmek için önemli bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examined the biological activities and health effects of kombucha tea prepared with Polygonatum odoratum (Solomon's Seal), a plant traditionally used in Chinese medicine. Known as a yin tonic, this plant is recognized for its anti-cancer, antioxidant, anti-inflammatory, neuroprotective, immune-boosting, and metabolic-regulating properties. It is particularly notable for its polysaccharide content, which supports immunity, regulates blood sugar, and exhibits anti-aging effects. The results indicate that kombucha tea prepared with P. odoratum possesses higher antioxidant and antimicrobial activities compared to traditional black and green tea-based kombuchas. This unique kombucha formulation enhances immune function, combats free radicals, reduces inflammation, and positively impacts metabolic health. Additionally, it shows potential as a therapeutic beverage in cancer prevention and diabetes management. In conclusion, kombucha based on P. odoratum emerges as an innovative beverage that supports healthy living, offering an alternative to traditional kombucha formulations. This study provides a significant foundation for expanding the applications of kombucha tea in the field of health.