İnsan kaynakları alanında yapılmış yayınların bibliyometrik analizi
Bibliometric analysis of publications in the field of human resources
  1. Tez No: 933086
  2. Yazar: LÜTFİYE BAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET FATİH ŞENGÜLLENDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada Web of Scince veritabaında taranan en yüksek atıf skoruna sahip dört dergide“İnsan Kaynakları”alanında yayınlanmış makaleler üzerinden bibliyometrik analiz gerçekleştirilmiştir. Araştırma evreni söz konusu dergilerde yer alan 3.844 makaleden oluşmaktadır. Bibliyometrik analiz yöntemiyle elde edilen veriler, İKY literatürünün küresel gelişimini ve dinamik yapısını anlamak için kapsamlı bir çerçeve sağlamaktadır. Performans analizi ve ortak kelime analizi gibi bibliyometrik yöntemler kullanılarak, İKY literatüründe dijital dönüşüm, hibrit çalışma, yapay zeka ve sürdürülebilirlik gibi öne çıkan temaların yanı sıra en etkili yazarlar, dergiler ve ülkeler tespit edilmiştir. Bilimsel haritalama yöntemiyle belirlenen anahtar kelimelere ait yoğunluk ve tema haritaları oluşturulmuştur. Çalışmanın sonuçları, İnsan Kaynakları Yönetimi alanında mevcut eğilimleri ve literatürdeki boşlukları belirleyerek, gelecekteki araştırmalar için önemli bir rehber sunmaktadır. Elde edilen bulgular, İKY literatüründe akademik katkıların uluslararası düzeyde arttığını ve işbirliklerinin giderek daha dengeli bir dağılım gösterdiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study conducted a bibliometric analysis of articles published in the field of“Human Resources”in the four journals with the highest citation scores indexed in the Web of Science database. The research universe consists of 3,844 articles from these journals. The data obtained through bibliometric analysis provide a comprehensive framework for understanding the global development and dynamic structure of the HRM literature. Using bibliometric methods such as performance analysis and co-word analysis, prominent themes in the HRM literature—such as digital transformation, hybrid work, artificial intelligence, and sustainability—were identified, along with the most influential authors, journals, and countries. Keyword density and thematic maps were generated using scientific mapping techniques. The findings of the study identify current trends and gaps in the Human Resources Management (HRM) literature, offering valuable guidance for future research. The results also reveal that academic contributions to the HRM field have increased internationally, and collaborations are becoming more evenly distributed over time.