Fontaine-wintenberger normlar cismi
Fontaine -wintenberger fields of norms
  1. Tez No: 933124
  2. Yazar: HARUN ŞATIROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. SEVAN BEDİKYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışmasında, bir K yerel cisminin L/K APF genişlemesine bağlı Fontaine-Wintenberger normlar cisimlerinin inşası ve temel özellikleri incelenmiştir. Çalışmada ayrıca, Fontaine ve Wintenberger'in normlar cisimleri için temel teoreminin, mükemmelimsi (perfectoid) cisimler üzerindeki genellemesine değinilmiştir. Bunun yanında, Koch'un yaklaşımına göre yerel abelyen olmayan sınıf cisim kuramının inşası ve Arf'in yaklaşımına göre K yerel cisminin mutlak Galois grubunun betimlenmesinde Fontaine-Wintenberger normlar cisimleri teorisinin sağladığı katkılar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we study the construction and fundamental properties of the Fontaine-Wintenberger norm field associated with an APF extension L\K of a local field K. We also address the generalization of Fontaine and Wintenberger's fundamental theorem for the fields of norms to perfectoid fields. Furthermore, we examine the contributions of the Fontaine-Wintenberger's theory of fields of norms to the construction of local non-abelian class field theory in the sense of Koch and the description of the absolute Galois group of the local field K in the sense of Arf.