Bazı nitrobenzofurazan–tetrazin boyalarının ters elektron talepli Diels–Alder tepkimeleri
Inverse electron demand Diels–Alder reactions of some nitrobenzofurazane–tetrazine dyes
- Tez No: 933125
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tez çalışmasında, ticari olarak temin edilen aminotetrazinler (aminoTzH•HCl ve aminoTzMe•HCl) ile Floro-Nitrobenzofrozan (NBD-F) amin-reaktif profloroforu kullanılarak Sübstitisyon Nükleofilik Aromatik (SNAr) tepkimesiyle iki Tetrazin bazlı Nitrobenzofrozan (NBD-Tz) bileşiği başarıyla sentezlenmiştir. Elde edilen bileşikler, NMR spektroskopisi ve HRMS analizleriyle detaylı olarak karakterize edilmiştir. NBD-Tz bileşiklerinin diklorometan (DCM) çözeltilerinde floresans ışıma göstermediği, ancak halka gerilimli egzo-norbornen-2-metanol Nonbornen (Nb) ilavesiyle sarı-turuncu renkli floresans özelliği kazandığı belirlenmiştir. Bu reaksiyonun, HRMS analiziyle dihidropiridazin yapısındaki siklokatılma ürünleri oluşturduğu gösterilmiştir. Ticari olarak kolay erişilebilen SNAr tepkenleri ve Nb dienofilinin kullanımı, NBD-Tz bileşiklerinin sentezini basitleştirmiştir. Ayrıca, Ters Elektron Talepli Diels Alder (TETDA) tepkimesinin bilhassa H-sonlu NBD-Tz ile hızlıca gerçekleşmesi, biyoortogonal kimya alanındaki bu tür yöntemlerin daha geniş bir araştırmacı kitlesine ulaşmasını sağlayacak potansiyeli taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, two NBD-Tz compounds were successfully synthesized via SNAr reaction using commercially available aminotetrazines (aminoTzH•HCl and aminoTzMe•HCl) and the NBD-F amine-reactive profluorophore. The synthesized compounds were thoroughly characterized using NMR spectroscopy and HRMS analysis. It was determined that the NBD-Tz compounds did not exhibit fluorescence emission in DCM solutions but gained yellow-orange fluorescence properties upon the addition of the strained dienophile exo-norbornene-2-methanol (Nb). HRMS analysis confirmed that this reaction produced cycloaddition products with a dihydropyridazine structure. The use of commercially accessible SNAr reactants and the Nb dienophile simplified the synthesis of NBD-Tz compounds. Furthermore, the rapid execution of the TETDA reaction, particularly with H-terminal NBD-Tz, demonstrates its potential to make such methods in bioorthogonal chemistry more accessible to a broader research community.