Hastane enerji planlamasında yenilikçi yaklaşımlar: Talep güç tahmin modelleri ve güneş enerjisi entegrasyonu
Innovative approaches in hospital energy planning: Demand power prediction models and solar energy integration
  1. Tez No: 933142
  2. Yazar: İBRAHİM SÖYLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN İZGİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Hastaneler, Electrical and Electronics Engineering, Energy, Hospitals
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Tez çalışması, hastane yapılarının enerji tüketimi üzerine odaklanarak, Talep Gücü (TG) tahmin modellerinin geliştirilmesi ve güneş enerjisi sistemlerinin entegrasyonu üzerine bir araştırma sunmaktadır. İlk aşamada, mevcut hastanelerden elde edilen veriler kullanılarak, farklı makine öğrenimi teknikleriyle TG tahminleri gerçekleştirilmiştir. Bu aşamada, Lineer Regresyon, Destek Vektör Makinesi ve Yapay Sinir Ağları gibi yöntemlerin başarıları karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. İkinci aşamada, belirlenen TG değerleri ve gerçek tüketim verileri temel alınarak, hastane acil durum jeneratörleri (ADJ) ile entegre çalışacak optimal güneş enerjisi sistemleri (GES) kapasiteleri belirlenmiştir. Bu analizler, ADJ-GES entegrasyonunun hastane enerji ihtiyacını büyük ölçüde karşılayabileceğini ve aynı zamanda maliyet tasarrufu sağlayabileceğini göstermektedir. Sonuç olarak, tez çalışması, hem TG tahmin modellerinin doğruluğunu hem de ADJ-GES entegrasyonunun hastane enerji yönetimi açısından önemini vurgulamaktadır. Bu çalışma, hastane yapıları için enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik açısından değerli bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis focuses on the energy consumption of hospital buildings, presenting a research on the development of Demand Power (DP) prediction models and the integration of solar energy systems. In the first stage, various machine learning techniques such as Linear Regression, Support Vector Machines, and Artificial Neural Networks are evaluated using data obtained from existing hospitals to predict DP accurately. In the second stage, based on the determined DP values and actual consumption data, analyses are conducted to determine the optimal capacity of solar energy systems (SES) that will integrate with hospital Emergency Generators (EGs). These analyses demonstrate that the integration of EGs with SESs can significantly meet the energy needs of hospitals while also providing cost savings. In conclusion, the thesis highlights both the accuracy of DP prediction models and the importance of EG-SES integration for hospital energy management. This study provides valuable insights for energy efficiency and sustainability in hospital buildings.