Potential environmental impacts of plastic packaging of consumer goods in Mediterranean Region
Plastik tüketici ürünleri ambalajlarının Akdeniz Bölgesi'ndeki potansiyel çevresel etkileri
  1. Tez No: 933145
  2. Yazar: BERİVAN BOZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN CILIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Çevre Mühendisliği, Chemistry, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Yenilenebilir olmayan kaynaklardan üretilen sentetik plastiklerden kullanışlı uygulamaları ile genişçe faydalanılmaktadır. Ambalaj endüstrisi ise diğer plastik endüstrileri düşünüldüğünde plastiklerden %44 gibi büyük bir oranında faydalanan sektördür. Tüketici ürünleri ambalajlarında sıkça kullanılan ana polimer türleri olan poliolefinler, polistirenler, polietilen-tereftalatlar, tek kullanımlık plastikleri de kapsamakta, çevreye deniz ekosistemleriyle beraber zarar vermektedir. Deniz ortamındaki çevresel etkiler ise Akdeniz Eylem Planı ile büyüyen bir potansiyel kazandığından, bu çalışmanın amacı üç tüketici ürünleri ambalaj materyalinin potansiyel çevresel etkisini, üç Akdeniz ülkesi olan Türkiye, İtalya ve İspanya için değerlendirme olarak kararlaştırılmıştır. Bu üç ülke, UNEP istatistiklerine göre bölgede oluşan plastik kirliliğinin yaklaşık olarak %14'ünden ve yaklaşık 100 ton/gün miktarındaki plastik atığından sorumludur. İklim değişikliği, asitleşme, kaynak tüketimi, ozon tabakası incelmesi ve fotokimyasal ozon oluşumu şeklindeki beş çevresel etki kategorisi, plastik materyallerin sonuçlarını elde etmek amacıyla ReCiPe 2016 v1.1 ve CML2001–Jan.2016 metodolojilerine göre GaBi 9.1.2 yazılımı kullanılarak çalışılmıştır. Bu çalışma, polipropilen materyalinin fosil bağımlılığı ile ilişkili olarak ReCiPe ve CML metodolojilerinde en yüksek çevresel etki sonuçlarına varmış olduğunu göstermiştir. Dahası, elektrik enerjisi üretiminde yenilenebilir enerji payı yüksek olan elektrik şebekelerinin dahil edildiği senaryolar, daha düşük çevresel etki normalizasyon sonuçları elde etmiştir. Avrupa Komisyonu tarafından belirlenen ambalaj azaltma hedefleri dahil edilen senaryolarda yine çevresel etki sonuçlarını azaltmıştır. İklim değişikliği ve kaynak tüketimi etki kategorileri beş etki kategorisi arasında en yüksek normalizasyon skorlarını elde etmiştir. Ayrıca, yaşam-sonu seçeneklerinden yüksek geri-dönüşüm oranı ve düşük atık yakma oranına sahip olan senaryolar, daha düşük çevresel etki sonuçları almıştır.
Özet (Çeviri)
Synthetic plastics produced from non-renewable resources are widely utilized through its useful practices. Packaging is also an industry that highly consumes plastics around 44%, when other plastic industries are considered. The main polymer types, polyolefins, polystyrene, polyethylene-terephthalate, which are broadly used in consumer goods packaging involve single use plastics and cause damage on the environment including marine ecosystem. As impacts on the marine environment has also gained an extensive potential through Mediterranean Action Plan, main objective of this study is determined to assess potential environmental impacts of three plastic packaging materials in Turkey, Italy and Spain which represent nearly 14% of plastic pollution and 100 ton/day of plastic waste disposal in the region. Five environmental impact categories of climate change, acidification, resource depletion, ozone depletion, and photochemical ozone formation were studied to obtain results of packaging materials according to ReCiPe 2016 v1.1 and CML2001–Jan.2016 methodologies with GaBi 9.1.2 software. This study has shown that polypropylene material has had the highest environmental impact results in CML and ReCiPe methodologies due to fossil dependency. Moreover, scenarios with higher renewable energy share in their electricity grid, have received normalization results that have lower environmental impact. Packaging reduction targets set by European Commission were also lowered the environmental impact scores in the implemented scenarios. Climate change and resource depletion impact categories were obtained highest normalization scores among the five environmental impact categories. Also, scenarios with end-of-life options which includes higher recycling shares and lower incineration shares have taken lower environmental impact scores.