Life cycle assessment for valorization of orange and apple juice residues
Portakal ve elma suyu posalarının değerlendirilmesi için yaşam döngüsü değerlendirmesi
- Tez No: 933167
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN CILIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Çevre Mühendisliği, Biotechnology, Environmental Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Sağlıklı beslenmenin popülerleşmesi ile meyve suları dahil olmak üzere doğal ve besleyici içeceklere olan talep artmıştır. Günden güne büyüyen meyve suyu sektöründe portakal ve elma suyu en popüler aromalardır. Üretilen meyvelerin neredeyse yarısı meyve suyu olarak işlenmekte ve büyük oranda posa atığı oluşmaktadır. Bu atıkların yönetiminde düzenli depolama ve kompostlama kullanılmaktadır. Bunun yerine, döngüsel ekonomi modeli çerçevesinde bu artıklar katma-değerli ürünler üretmek için kullanılabilir. Kaynaklar sınırlı olduğundan sürdürülebilir bir gelecek için döngüsel ekonomiye geçiş kritiktir. Döngüsel ve biyobazlı ekonomiyi desteklemek adına tarım artıklarını kullanmak için yenilikçi teknolojiler geliştirilmektedir. Bu çalışmada, portakal suyu posasının d-limonen ve pektin üretiminde kullanılması ve elma suyu posasının süksinik asit ve ksilitol üretiminde kullanılması için yaşam döngüsü değerlendirmesi (YDD) metodolojisi uygulanmıştır. D-limonen için soğuk presleme ve solventsiz mikrodalga ekstraksiyonu; pektin için asit hidrolizi kullanılmıştır. Süksinik asit ve ksilitol için fermentasyon kullanılmıştır. Bu değerlendirme yöntemleri düzenli depolama ile karşılaştırılmış ve süksinik asit dışında tüm yöntemler daha iyi çevresel performans göstermiştir. İklim hedefleri çerçevesinde elektrik ve tarımsal üretimin karbonsuzlaştırılması baz alınarak 3 gelecek senaryosu oluşturulmuştur. YDD sonuçları çevresel etkilerin yoğun elektrik kullanımı ve tarımsal üretimden kaynaklandığını, dolayısıyla elektrik ve tarımda karbonsuzlaşma ile gelecek senaryolarda değerlendirme yöntemlerinin daha iyi çevresel performans göstereceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Healthy diet trends increased the demand for natural and nutrient beverages, including fruit juices. In the ever-growing fruit juice market, orange and apple juice are the most popular flavors. Nearly half of the cultivated fruits are processed into juice, creating a great amount of residue. The current waste management techniques for these residues are landfilling or composting. Instead, they can be valorized to produce value-added products within the circular economy model. As the resources are finite, transitioning to a circular economy model is crucial for a sustainable future. Novel technologies have been emerging to support a circular and biobased economy to utilize agricultural waste. In this study, life cycle assessment (LCA) methodology was applied for orange juice residues to produce d-limonene and pectin; and for apple juice residues to produce succinic acid and xylitol. D-limonene was extracted by cold-pressing and solvent-free microwave extraction and pectin was extracted by acid hydrolysis. Waste apple pomace was used to produce succinic acid and xylitol by fermentation. The valorization routes were compared with landfilling, showing all of them performed better environmentally except succinic acid. 3 future scenarios were created based on the decarbonization of electricity and agriculture for climate goals. Results showed that the environmental impacts were caused by intensive electricity use in production and agricultural production, so valorization routes would perform better in future scenarios with decarbonization in electricity and agriculture.