Havza ölçeğinde kuraklığın mekansal ve zamansal boyutlarının tarımsal verimlilik üzerindeki etkileri: Coğrafi analiz ve değerlendirme
Spatio-temporal effects of drought on agricultural yields at basin scale: A geographic analysis and assessment
  1. Tez No: 933168
  2. Yazar: FATMA YAMAN ÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ÖZELKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 357
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin 24 hidrolojik havzası ve topografik koşullara göre belirlenen alt havzalarda, 1991-2022 döneminde meteorolojik kuraklık ile buğday üretiminde yaşanan tarımsal kuraklık arasındaki ilişkiyi analiz etmektedir. Araştırma, SPI, SPEI, RDI ve aSPI kuraklık indisleri kullanılarak gerçekleştirilmiş ve kuraklık ile verim arasındaki mekânsal ve zamansal değişim, iklim değişikliği ile coğrafi faktörlerin etkileri göz önünde bulundurularak değerlendirilmiştir. Çalışmada, kuraklık indislerine göre aşırı kurak dönemler aylık ve yıllık bazda belirlenmiş, ardından meteorolojik kuraklıkların buğday verimi üzerindeki etkisi havza bazında incelenmiştir. Ayrıca, havzalardaki meteoroloji istasyonlarında en yüksek üretim değerine sahip ikinci tarımsal ürün belirlenmiş ve bu ürünün de meteorolojik kuraklık ile verim arasındaki ilişkisi araştırılmıştır. Son olarak, meteorolojik kuraklıkların tarımsal üretime etkisinin, coğrafi özellikler ve atmosferik koşulların değişimine bağlı olarak mekânsal ve zamansal düzeyde nasıl farklılaştığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study analyses the relationship between meteorological drought and agricultural drought in wheat production from 1991 to 2022 in 24 hydrological basins and sub-basins defined based on topographic conditions in Turkey. The research was carried out using SPI, SPEI, RDI and aSPI drought indices and the spatial and temporal variations between drought and yield was evaluated by considering the effects of climate change and geographical factors. In the study, extreme dry periods were determined on monthly and annual basis according to drought indices, and then the effect of meteorological droughts on wheat yield was analysed the basin level. In addition, the second most valuable agricultural product in terms of production within the meteorological stations of the basins was identified and its the relationship between meteorological drought and yield of this product was investigated. Finally, how the effect of meteorological droughts on agricultural production varies spatially and temporally depending on geographical characteristics and changes in atmospheric conditions was revealed.