7258 sayılı kanun kapsamında spor müsabakalarına dayalı yasadışı bahis ve şans oyunu suçu
Crimes of illegal betting and games of chance based on football and other sports competitions under law no. 7258
- Tez No: 933238
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FULYA EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bahis ve şans oyunlarının çabuk ve zahmetsiz para kazandırmaya ikna gücü kişilerin sektöre olan ilgisini her zaman canlı tutmaktadır. Sporun genel olarak özellikle son 30 yılda gösterdiği hızlı ekonomik büyüme ve dünyanın herhangi bir yerindeki müsabakaların artık canlı izlenebilir olmasının sağladığı imkân, ilginin spor müsabakalarına dayalı bahis ve şans oyunlarına yönelmesini beraberinde getirmiştir. Günümüzde spor müsabakalarına dayalı bahis ve şans oyunları sektöründeki ekonomik büyüklüğün yüzlerce milyar dolar olduğu tahmin edilmektedir. İşte bu büyüklükteki bir sektörün gerek ekonomik gerekse de toplumsal/sosyolojik gerekçelerle düzenleme altına alınması ve denetlenmesi mecburidir. 7258 sayılı Futbol ve Diğer Spor Müsabakalarında Bahis ve Şans Oyunları Düzenlenmesi Hakkında Kanuna 2013 yılında eklenen beşinci madde bu ihtiyaçtan doğmuştur. 7258 sayılı Futbol ve Diğer Spor Müsabakalarında Bahis ve Şans Oyunları Düzenlenmesi Hakkında Kanunun beşinci maddesi ile ilgili kanunların verdiği yetkiye dayalı olmaksızın futbol ve diğer spor müsabakalarına dayalı bahis ve şans oyunu oynatılması, oynanmasına yer veya imkân sağlanması, bu oyunlarla bağlantılı paranın nakline aracılık edilmesi ile oyunların reklam ve sair suretle teşvik edilmesi suç olarak düzenlenip hapis ve adli para cezası yaptırımına tabi tutulmuştur. Yasadışı bahis ve şans oyunu organizasyonuna dahil olmaksızın bu oyunları oynayanlar için ise idari para cezası uygulanması öngörülmektedir. Beşinci maddede futbol ve diğer spor müsabakalarına dayalı yasadışı bahis ve şans oyunlarıyla mücadelede bütüncül bir yaklaşım benimsenmiş, bu suçlarla ilişkili eşya ve kazancın müsaderesi, bağlantılı tüzel kişiler hakkında güvenlik tedbirlerinin uygulanması, internet ortamında yapılan bağlantılı yayınlara erişimin engellenmesi, işyerlerinin kapatılması ve ruhsatların iptal edilmesi öngörülmüştür. Kanunda yasa dışı bahis ve şans oyunu suçlarının işleniş biçimleri dikkate alınarak etkin soruşturma ve kovuşturma yapılabilmesi için ilgili makamlara taşınmazlara, hak ve alacaklara elkoyma, iletişimin tespiti, dinleme ve kayda alma, gizli soruşturmacı görevlendirme ile teknik araçlarla izleme hükümlerini uygulama imkânı verilmiştir. Çalışmamızda 7258 sayılı Kanunun beşinci maddesinde anılan suçun unsurları, özel görünüş biçimleri, uygulanacak tedbirler ve yaptırımlar ile muhakeme süreci bir bütün olarak incelenmiş, yüksek mahkeme kararlarına, doktrindeki görüşlere ve önerilerimize yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The power of betting and games of chance to make quick and effortless money keeps people's interest in the sector alive. The rapid economic growth of sports in general, especially in the last 30 years, and the fact that competitions anywhere in the world can now be watched live, has led to an increased interest in betting and games of chance based on sporting events. Today, the economic size of the sports betting and games of chance sector is estimated to be hundreds of billions of dollars. It is imperative that a sector of this size is regulated and supervised for both economic and social reasons. The fifth article added to Law No. 7258 on the Regulation of Betting and Games of Chance in Football and Other Sports Competitions in 2013 was born out of this need. Article 5 of the Law No. 7258 on the Regulation of Betting and Games of Chance in Football and Other Sports Competitions makes it a criminal offense to organize betting and games of chance on football and other sports competitions without the authorization granted by the relevant Laws, to provide a place or opportunity for such games to be played, to mediate the transfer of money related to such games, and to promote such games through advertising and other means. Those who play these games without being involved in the organization of illegal betting and games of chance are subject to administrative fines. Article 5 adopts a holistic approach in the fight against illegal betting and games of chance based on football and other sports competitions, and provides for the confiscation of property and profits related to these crimes, the application of security measures against related legal entities, the blocking of access to related broadcasts on the internet, the closure of workplaces and the revocation of licenses. Considering the manner in which illegal betting and games of chance crimes are committed, the Law allows the relevant authorities to apply the provisions of seizure of immovables, rights and receivables, detection, interception and recording of communication, assignment of a secret investigator and monitoring by technical means in order to ensure effective investigation and prosecution. In our study, the elements of the crimes mentioned in the fifth article of Law No. 7258, their special forms of appearance, the measures and sanctions to be applied, and the judicial process are examined as a whole, and high court decisions, doctrinal opinions and our suggestions are included.