Analysis of mobile payment technologies' adoption using interpretive structural modeling: Solipay case
Mobil ödeme teknolojilerinin benimsenmesinin yorumlamalı yapısal modelleme kullanılarak analizi: Solipay vakası
- Tez No: 933239
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ÖZKAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Günümüzün hızlı dünyasında akıllı telefonlar modern yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Ödemelerin yapılma biçimlerinde de devrim yarattılar. Birden fazla fiziksel kart veya varlık taşımak modern bireyler için hantal ve zor hale gelmiştir. Geleneksel ödeme yöntemlerinin yetenekleri sınırlıdır ve bu durum günümüzün dinamik toplumuna özel yeni seçeneklerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Mobil ödeme sistemleri esneklik, güvenlik, geçerlilik ve kullanılabilirlik gibi modern gereksinimleri karşılamada öncüdür. Son yıllarda tercih edilen bir ödeme yöntemi olarak önemli bir seviyede ilgi görmektedirler. Bu çalışma, Türkiye'de mobil ödeme sistemlerinin teknoloji kabulü üzerindeki etki mekanizmalarını bir örnek olay çalışmasıyla ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Mobil ödeme sistemlerinin benimsenmesini olumsuz yönde etkileyen 50'den fazla faktör mevcut literatür aracılığıyla incelenmiştir. Bu faktörler iki turlu Delphi yöntemiyle değerlendirilerek önceliklendirilmişlerdir. Çalışmanın sonunda 21 tanesi seçilmiştir. Delphi çalışmasının çıktısı, alanından yedi uzmanın katılımıyla Yorumlayıcı Yapısal Modelleme için girdi olarak kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda yaş ve teknolojik altyapı, mobil ödeme sistemlerinin benimsenmesinin önündeki en etkili engeller olarak ortaya çıkmıştır. Bu çalışma ile seçilen engeller arasındaki ilişkiler de açıklığa kavuşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In today's fast-paced world, smartphones have become an indispensable part of modern life. They have also revolutionized the way payments are made. Carrying multiple physical cards or assets can be cumbersome for modern individuals. Traditional payment methods have limited capabilities, leading to the emergence of new options tailored for the dynamic society of today. Mobile payment systems are pioneers in fulfilling the modern requirements of instant flexibility, security, validity, and availability. In recent years, they have gained significant traction as a preferred payment method. This study aims to reveal the impact mechanisms on technology acceptance for mobile payment systems in Türkiye with a case study. More than 50 factors negatively affecting the adoption of MPS were reviewed through the existing literature. They were evaluated with the two rounds of Delphi method for prioritization. 21 of the barriers were selected. Output of the Delphi study was used as input for Interpretive Structural Modelling with seven experts from the field. Age and technological infrastructure emerged as the most impacting barriers for the adoption of mobile payment systems. Relations among the selected barriers were also clarified with this study.