Kumarın dijitalleşmesi: Sanal bahis ve şans oyunları
Gambling in the digital age: Online betting and games of chance
- Tez No: 908968
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÇATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Kumar, bahis ve şans oyunları; tarihi açıdan sürekli değişim geçirmesine rağmen varlığını devam ettiren, toplumun sağlığı ve ahlaki değerler alanında tartışma konusu olan ve bu yönde cezalandırma veya caydırma amacıyla farklı düzenlemelere tabi tutulan kavramlardır. Devletler, bir kısım kumar, bahis ve şans oyunlarını yasal hale getirmiş, bunların bir kısmını ise yasaklayarak çeşitli cezalandırma hükümlerini hukuk sistemlerine eklemişlerdir. Teknolojik gelişmelerin oluşturduğu yeni olanaklarla kumar, bahis ve şans oyunları sanal ortamdan erişilebilir hale gelmiştir. Bu durum kumar, bahis ve şans oyunlarının tesir kabiliyetini artırmıştır. Bu faaliyetler, ekonomik boyutu katlanarak büyük bir endüstri halini almıştır. Kumar, bahis ve şans oyunları, toplumun ve bireyin ahlakını, sağlığını ve refahını etkilemiştir. Bu fiillerin yasa dışı olarak oynatılması, ulusal ve uluslararası düzeyde başta güvenlik ve ekonomik alanda olmak üzere derin tahribatlar oluşturmuştur. Türk hukukunda yasa dışı bahis, kumar ve şans oyunları düzenlenmiş ve bunlara ilişkin çeşitli yasal suç tanımları ile cezai ve idari müeyyideler öngörülmüştür. Bu doğrultuda Türkiye Cumhuriyeti Anayasası, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu ve 7258 sayılı Futbol ve Diğer Müsabakalarda Bahis ve Şans Oyunları Düzenlenmesi Hakkında Kanun ile ilgili diğer kanunlarla çeşitli düzenlemeler yapılmıştır. Bu çalışmada kumar, bahis ve şans oyunları kavramları, bu kavramların tarihçesi, dijitalleşme evresi, topluma ve bireye çeşitli etkileri ile ekonomik boyutu incelenmiştir. Dijital kumar, sanal bahis ve şans oyunlarının serüveni ve mevcuttaki durumu, sanal kumarhaneler anlatılmıştır. Yasal bahis ve şans oyunları ile yasal olmayan yani yasa dışı kumar, bahis ve şans oyunları irdelenmiş ve bunların kara para ile ilişkisine ve bu faaliyetlere karşı mücadeleye değinilmiştir. Yasa dışı bahis, kumar ve şans oyunları ile mücadelede temel rol üstlenen Türk Ceza Kanunu'nun 228'inci ix maddesi ve 7258 sayılı Kanun'un 5'inci maddesindeki iki ayrı suçun detaylı incelemesine yer verilmiş; kumar, bahis ve şans oyunlarının diğer hukuk kavramlarıyla ilişkisi analiz edilmiştir. Çalışma, dijtal kumar, sanal bahis ve şans oyunlarına ilişkin yazılı kaynak eksikliğinin giderilmesine hizmet etmektedir.
Özet (Çeviri)
Gambling, betting, and games of chance are concepts that have undergone constant transformation throughout history yet have persisted in existence. They remain a subject of debate concerning public health and moral values and have been subject to various regulations aimed at punishment or deterrence in this regard. States have legalized certain forms of gambling, betting, and games of chance while prohibiting others, incorporating various punitive provisions into their legal systems. With the new opportunities brought by technological advancements, gambling, betting, and games of chance have become accessible in virtual environments, significantly increasing their impact. These activities have evolved into a vast industry with an exponentially growing economic dimension. Gambling, betting, and games of chance have influenced the morality, health, and welfare of both society and individuals. The illegal operation of these activities has caused profound damage, particularly in the fields of security and economics, at both national and international levels. In Turkish law, illegal betting, gambling, and games of chance are regulated, with various criminal definitions, penalties, and administrative sanctions established. Accordingly, several regulations have been introduced, including the Constitution of the Republic of Turkey, the Turkish Penal Code No. 5237, the Law No. 7258 on the Regulation of Betting and Games of Chance in Football and Other Competitions, and other related legislation. This study examines the concepts of gambling, betting, and games of chance, their historical development, the digitalization phase, their various impacts on society and individuals, and their economic dimensions. The journey and current state of digital gambling, virtual betting, and games of chance are explained, including virtual casinos. xi Legal betting and games of chance, as well as illegal gambling, betting, and games of chance, are analyzed, with emphasis on their connection to money laundering and efforts to combat these activities. A detailed examination of two separate offenses defined under Article 228 of the Turkish Penal Code and Article 5 of Law No. 7258, which play a key role in combating illegal betting, gambling, and games of chance, is included. The relationship of gambling, betting, and games of chance with other legal concepts is also analyzed. This study aims to address the lack of written resources on digital gambling, virtual betting, and games of chance.