İdiopatik ventriküller ekstrasistol (VES) hastalarında ablasyon sonrası sınıf-IC ve sınıf-III antiaritmik kullanan ve kullanmayanlarda geç nüks ile arasındaki ilişki
The relationship between late recurrence in idiopathic ventricular extrasystole (VES) patients with and without class-IC and class-III antiarrhythmic use after ablation
  1. Tez No: 933303
  2. Yazar: İSMAİL TATLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNAS ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: İdiopatik VES'i olan hastalarda; antiaritmik tedavi seçeneklerinin artması, ilaç etki, yan etki, kullanım doz ve sürelerinin her geçen gün çalışmalarla netleşmesi tedavide kullanımları cazip hale gelmiştir. Aynı şekilde İdiopatik VES'te EKG ile lokalizasyonun belirlenmesi, operatör deneyiminin artması ve ileri teknolojinin kullanımıyla ile başarı oranlarının artması ve komplikasyon oranlarının azalmasıyla sık başvurulan yöntem olmuştur. Bu çalışmayla amacımız; kendi kliniğimizde 2022 ile 2024 yılları arasında idiopatik VES ablasyonu yapılan ve sınıf1c ve sınıf 3 antiaritmik tedavi kullanan ve kullanmayan hastalarda geç nüks ile arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 18 yaş üstü, iskemik ve yapısal kalp hastalığı, kronik böbrek yetmezliği, kanser tanısı, aktif sepsis tanısı olmayan ve VES katater ablasyonu yapılan 191 hasta dahil edildi. Hastaların; semptom, işlem öncesi ve sonrası EKG'leri, işlem öncesi 24 saatlik ambulatuvar EKG sonuçları, ekokardiyografi, temel laboratuvar sonuçları, ilaç kullanım öyküleri ve katater ablasyon raporlarına sistem üzerinden elde ettik. Bu verilere dayanarak hastaların VES ablasyon bölgeleri, katater ablasyonu başarı oranlarını, ilaç kullanımı ve katater ablasyonu beraberliğinde başarı ve tekrarlanma oranlarının arasındaki ilişkiyi ve sonuçları değerlendirdik. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen 191 hastanın 87'kadın, 104'ü erkek hastaydı. Yaş ortalaması 45 (33-57) idi. Hastaların dakikada kalp atış hızı 78(71-86) izlendi. 73 hastada (%38,2) Hipertansiyon, 20 hastada (%10,5) Diyabet tanıları mevcuttu. En sık semptom 118 hastada (%61,8) çarpıntıydı. Hastaların VES yükü ortalaması %19(17-23.1) idi. LVEF ortalaması %60(55-60), LVDd ortalama 4,8(4,5-5,1) cm idi. Hastaların %64,9'u antiaritmik tedavi almaktaydı. En sık ablasyon bölgesi %45 oranında RVOT izlendi. Çalışmamızda ablasyon bölgesi RVOT olanlarda başarı oranı lojistik regresyon analizi sonuçlarıyla anlamlı fark saptadık (p değeri
Özet (Çeviri)
Aim: In patients with idiopathic VES, the increase in antiarrhythmic treatment options and the clarification of drug effects, side effects, doses and duration of use with each passing day have made their use in treatment attractive. Likewise, localization of idiopathic VES by ECG has become a frequently used method with increased success rates and decreased complication rates with the increase in operator experience and the use of advanced technology. In this study, our aim was to investigate the relationship between late recurrence in patients who underwent idiopathic VES ablation in our clinic between 2022 and 2024 and who used or did not use class 1c and class 3 antiarrhythmic therapy. Materials and Methods: We included 191 patients over 18 years of age, without ischemic and structural heart disease, chronic renal failure, cancer, active sepsis, and who underwent VES catheter ablation. Symptoms, pre-procedure and post-procedure ECGs, pre-procedure 24-hour ambulatory ECG results, echocardiography, basic laboratory results, drug use history and catheter ablation reports of the patients were obtained through the system. Based on these data, we evaluated the patients' VES ablation sites, catheter ablation success rates, the relationship between success and recurrence rates in the association of drug use and catheter ablation, and outcomes. Results: Of the 191 patients included in our study, 87 were female and 104 were male. The mean age was 45 (33-57) years. The patients had a heart rate of 78 (71-86) beats per minute. 73 patients (38.2%) had Hypertension and 20 patients (10.5%) had Diabetes. The most common symptom was palpitations in 118 patients (61.8%). The mean VES burden was 19% (17-23.1%). Mean LVEF was 60% (55-60%) and mean LVDd was 4.8(4.5-5.1) cm. 64.9% of patients were receiving antiarrhythmic therapy. The most common ablation site was RVOT with a rate of 45%. In our study, we found a significant difference in the success rate in patients with RVOT as the ablation site by logistic regression analysis (p value< 0.001). We also found that patients who used beta blockers or calcium channel blockers were more successful and had a lower recurrence rate compared to those who did not use drugs (p value