Pulmoner emboli hastalarında nötrofil-lenfosit oranının prognoz ile ilişkisi
The relationship between neutrophil-to-lymphocyte ratio and prognosis in patients with pulmonary embolism
- Tez No: 933320
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN AHBAB, DR. SEHER İREM ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Bu çalışmada, pulmoner emboli(PE) tanısıyla takip edilen hastaların nötrofil-lenfosit oranının (NLO) hastalığın prognoz ile ilişkisi değerlendirilmiştir. NLO, Pulmonary Embolism Severity Index (PESI) skoru ile ilişkisi incelenerek prognostik değerleri araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sultangazi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dahiliye servisinde, 01.01.2021- 01.12.2023 tarihleri arasında pulmoner emboli tanısıyla takip edilen 84 hasta retrospektif olarak incelenmiştir. Hastaların ilk başvuruda alınan tam kan sayımları üzerinden NLO değerleri hesaplanmıştır. Bu değerler ile hastaların yoğun bakım gereksinimi, mortalite ve PESI skoru karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the relationship between the neutrophil-to- lymphocyte ratio (NLR) and prognosis in patients diagnosed with pulmonary embolism (PE). The prognostic value of NLR was investigated by examining its association with the Pulmonary Embolism Severity Index (PESI) score. Materials and Methods: In this retrospective study, 84 patients diagnosed with pulmonary embolism and followed up between 01.01.2021 and 01.12.2023 in the Internal Medicine Department of University of Health Sciences Sultangazi Haseki Training and Research Hospital were analyzed. NLR values were calculated using the complete blood counts obtained at initial admission. These values were compared with intensive care unit (ICU) requirement, mortality, and PESI scores.