Geçmişe dönük aile öngörülemezliği ile yakın ilişkilerde kendini susturma davranışı arasındaki ilişkide nesne ilişkilerinin aracı rolü
The mediating role of object relations in the relationship between retrospective family unpredictability and self-silencing behavior in close relationships
  1. Tez No: 933373
  2. Yazar: DERYA ERYAŞAR YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEREM DOKSAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu araştırmada; geçmişe dönük aile öngörülemezliği ile yakın ilişkilerde kendini susturma davranışı arasındaki ilişkide nesne ilişkilerinin aracı rolünün incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmada,“nicel araştırma yöntemi”kullanılmış;“geçmişe dönük aile öngörülemezliği”ile“kendini susturma davranışı”arasındaki ilişkide“nesne ilişkileri”nin üstlendiği aracı rol,“ilişkisel tarama modeli”yoluyla incelenmiştir. Araştırmanın evrenini, Türkiye genelinde yaşamını sürdüren 18 yaş üstü bireyler; örneklemini ise,“bilgilendirilmiş gönüllü onam formu”na onay veren 398 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmacının hazırladığı“Demografik Bilgi Formu”,“Geçmişe Dönük Aile Öngörülemezliği Ölçeği”,“Kendini Susturma Ölçeği”ve“Bell Nesne İlişkileri ve Gerçeği Değerlendirme Ölçeği (BORRTI)”, Google Form programı ile çevrim içi anket formuna getirilerek, araç olarak kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizi için SPSS-23 programından yararlanılmıştır. Geçmişe dönük aile öngörülemezliği ile yakın ilişkilerde kendini susturma davranışı arasındaki ilişkide, nesne ilişkilerinin aracı rolünün olduğu; geçmişe dönük aile öngörülemezliği bağımsız değişkeni, kendini susturma bağımlı değişkenini pozitif anlamlı olarak yordamakta iken, nesne ilişkileri aracı değişkeninin bu anlamlılığı ortadan kaldırarak tam aracı rol üstlendiği saptanmıştır. Demografik değişkenlerin; aile öngörülemezliği, kendini susturma davranışı ve nesne ilişkileri ile istatistiksel açıdan anlamlı ilişkisi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the mediating role of object relations in the relationship between retrospective family unpredictability and self-silencing behavior in close relationships. In the study, quantitative research method was used and the mediating role of object relations in the relationship between“retrospective family unpredictability”and“self-silencing behavior”was examined through“relational screening model”. The population of the study consisted of individuals over the age of 18 living in Turkey and the sample consisted of 398 participants who gave consent to the“informed consent form”. The“Demographic Information Form”,“Retrospective Family Unpredictability Scale”,“Self-Silencing Scale”and“Bell Object Relationships and Reality Rating Scale (BORRTI)”prepared by the researcher were used as tools by bringing them into an online survey form with the Google Form program. SPSS-23 program was used for the analysis of the research data. It was found that object relations had a mediating role in the relationship between retrospective family unpredictability and self-silencing behavior in close relationships; while the independent variable of retrospective family unpredictability predicted the dependent variable of self-silencing with positive significance, the mediating variable of object relations eliminated this significance and assumed a full mediating role. Demographic variables were found to have statistically significant relationships with family unpredictability, self-silencing behavior and object relations.