Romantik ilişkilerde sosyal medya kıskançlığı ile algılanan romantik ilişki kalitesi arasındaki ilişkide akılcı olmayan inançların aracı rolü
Rationality in the relationship between social media jealousy and perceived relationship quality in romantic relationships the mediatory role of non-existent beliefs
  1. Tez No: 933374
  2. Yazar: AYCAN DAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİM GÜVENDEĞER DOKSAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma romantik ilişkisi bulunan yetişkin bireylerle, romantik ilişkilerde sosyal medya kıskançlığı ile algılanan ilişki kalitesi arasındaki ilişkide akılcı olmayan inançların aracı rolünün olup olmadığını belirleme amacıyla yapılmıştır. Araştırma 18 yaşından büyük ve romantik ilişkisi bulunan 447 bireyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmadan elde edilen verilerin analizi için öncelikle normallik testi yapılmış ve verilerin normal dağıldığı tespit edilmiştir. Sosyodemografik değişkenlere göre anlamlı farklılıkların olup olmadığını belirlemek için Independent Sample T-Testi ve Tek Yönlü ANOVA Testi, değişkenler arasındaki ilişkiyi belirleyebilmek için Pearson Korelasyon analizi ve aracılık rolünü tespit etmek için Process Aracı Rol analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda sosyodemografik değişkenler bakımından anlamlı farklılıklar olduğu görülmüştür. Korelasyon analizi sonucunda sosyal medya kıskançlığı, algılanan romantik ilişki kalitesi arttıkça zayıf güçlükte, akılcı olmayan inançlar arttıkça orta güçlükte artış göstermiştir. Yapılan aracı rol analizi ile romantik ilişkilerde sosyal medya kıskançlığı ile algılanan ilişki kalitesi arasındaki ilişkide akılcı olmayan inançların tam aracı rolü olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with adult individuals in romantic relationships to determine whether irrational beliefs have a mediating role in the relationship between social media jealousy and perceived relationship quality in romantic relationships. The research was conducted with 447 individuals over the age of 18 who were in romantic relationships. To analyze the data obtained from the research, a normality test was first performed and it was determined that the data was normally distributed. Independent Sample T-Test and One-Way ANOVA Test were used to determine whether there were significant differences according to sociodemographic variables, Pearson Correlation analysis to determine the relationship between variables, and Process Mediator Role analysis to determine the mediating role. As a result of the research, it was seen that there were significant differences in terms of sociodemographic variables. As a result of the correlation analysis, social media jealousy increases in weak difficulty as the perceived romantic relationship quality increases, and in medium difficulty as irrational beliefs increase. With the mediating role analysis, it was seen that irrational beliefs had a full mediating role in the relationship between social media jealousy and perceived relationship quality in romantic relationships.