Imagined nation in A Brighter Sun by Samuel Selvon and The Dragon Can't Dance by Earl Lovelace
Samuel Selvon'ın A Brighter Sun ile Earl Lovelace'in The Dragon Can't Dance eserlerinde hayali ulus
- Tez No: 933397
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Milliyetçilik bir ulusu yücelten ve o ulusun kendine özgü kimliğini, tarihini ve kültürünü öne çıkaran bir ideolojidir. Bu yüzden, karakter olarak milli olan bir edebiyat geleneği oluşturmak ulus inşa projelerinin ayrılmaz bir ögesidir. Bu tez çalışması Samuel Selvon'ın A Brighter Sun ve Earl Lovelace'ın The Dragon Can't Dance romanlarını ulusal anlatı olarak analiz etmek ve bu romanların bir ulusu meşru kılan ana unsurlardan biri olan ulusal edebiyatın gelişmesine olan katkılarını ele almayı amaçlamaktadır. A Brighter Sun ile The Dragon Can't Dance ulus mefhumunu kimlik, kültür, etnisite ve sınıf üzerinden ele almaktadır. Her iki roman da ulusal birliği tesis edecek bir temel görevi görebilecek kolektif bir kimlik ve ortak bir kültür inşasının gerçekleşme ihtimalini incelemektedir. Etnik bölünme ve sınıf ayrımı gibi ulusal birliğin tesisi hususunda sorun teşkil eden ve bağımsızlık döneminde dahi devam eden engeller romanlarda derinlemesine irdelenmiştir. Romanlar ayrıca Trinidad ulusunun müzmin sorunlarına karşı olası çözüm önerileri sunmaktadır. Politik bilinci sömürge yönetimi altındaki çalkantılı dönemlerde yoğrulmuş iki romancı olarak hem Selvon hem de Lovelace eserleriyle ulusal edebiyat geleneğine büyük bir katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nationalism is an ideology that elevates a nation and emphasizes its unique identity, history, and culture. Thus, developing a literary tradition, national in orientation, is an integral part of nation-building projects. This dissertation aims to analyze Samuel Selvon's A Brighter Sun and Earl Lovelace's The Dragon Can't Dance as national narratives and discuss their contribution to the development of national literature that is one of the key elements to legitimize a nation. A Brighter Sun and The Dragon Can't Dance deal with nation in terms of identity, culture, ethnicity, and class. Both novels explore the possibility of constructing a collective identity and a common culture as a foundation for national unity. The obstacles to national unity such ethnic division and class discrimination that persist into the independence era are deeply investigated in the novels. They also propose possible solutions to the chronic problems of the nation of Trinidad. As novelists with a political consciousness shaped by the tumultuous times under colonial rule, both Selvon and Lovelace make a considerable contribution to national literary tradition with their respective novels.