السياسة اللغوية والتخطيط اللغوي في سوريا والعراق: دراسة تحليلية حول اللغات غير المهيمنة
Suriye ve Irak'ta dil politikası ve planlaması: Egemen olmayan diller üzerine analitik bir çalışma
- Tez No: 933396
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HAKKI SUÇİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Arapça
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 523
Özet
Bu çalışma, Suriye ve Irak devletlerinde Arapça olmayan dillere yönelik dil politikaları ve dil planlamasını ele almaktadır. Her iki ülke de Kürtçe, Türkmence ve Süryanice gibi dilleri içeren dilsel ve etnik çeşitlilikle öne çıkmaktadır. Çalışmanın amacı, bu ülkelerdeki dil politikalarını analiz etmek ve bu politikaların bu dilleri konuşan toplulukların hakları üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Özellikle dilsel adalet, kültürel ve dilsel çeşitliliğin korunması gibi konulara odaklanılmaktadır. Araştırmada, resmi belgeler, anayasalar, yasalar, medya raporları, akademik çalışmalar ve Arapça olmayan dilleri konuşan bireylerle yapılan görüşmeleri içeren çoklu kaynaklardan verilerin toplanması ve analiz edilmesi için betimsel analitik yöntem kullanılmaktadır. Çalışma, Suriye'deki dil politikalarının eğitim ve medya alanlarında destek eksikliği nedeniyle Arapça olmayan dilleri marjinalleştirme eğiliminde olduğunu, buna karşın Irak'taki dil politikalarının eğitim ve medya programları aracılığıyla dilsel çeşitliliği koruma çabası gösterdiğini varsaymaktadır. Ayrıca, her iki ülkedeki dil politikaları arasındaki farkların, dilsel adaletin ve insan haklarının gerçekleştirilmesi üzerinde büyük bir etkisi olduğu öne sürülmektedir. Çalışma, dil planlamasındaki dengesizliğin ve bunun Arapça olmayan dilleri konuşan topluluklar üzerindeki etkisinin neden olduğu sorunları anlamayı amaçlamaktadır. Bu araştırma, dil politikalarına yönelik önyargılardan uzak, bilimsel ve nesnel bir analiz sunmayı hedeflemekte ve Suriye ile Irak'taki Arapça olmayan dillerin karşılaştığı zorluklara dikkat çekmektedir. Beklenen sonuçlar arasında iki ülke arasındaki farkların değerlendirilmesi ve dil planlamasını iyileştirmeye yönelik öneriler sunulması yer almaktadır. Öneriler arasında, bu dilleri destekleyen eğitim ve medya politikalarının güçlendirilmesi ve bu hakların yasal düzenlemelerde güvence altına alınması bulunmaktadır. Çalışma, çok dilli ülkelerdeki dil planlamasına dair bilimsel anlayışı geliştirecek bir analitik çerçeve sunarak, bu alandaki araştırma boşluğunu doldurmayı hedeflemektedir. Bu şekilde çalışma, dilsel adaletin sağlanmasına ve her iki ülkede de sürdürülebilir kültürel gelişimin güvence altına alınmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Summary This study addresses the topic of language policy and planning toward non-Arabic languages in Syria and Iraq, two countries characterized by linguistic and ethnic diversity, including languages such as Kurdish, Turkmen, and Syriac. The study aims to analyze the language policies in these countries and evaluate their impact on the rights of communities speaking these languages, focusing on issues of linguistic justice and the protection of cultural and linguistic diversity. It employs a descriptive-analytical methodology to collect and analyze data from multiple sources, including official documents, constitutions, laws, media reports, academic works, and interviews with speakers of non-Arabic languages. The study posits that language policies in Syria tend to marginalize non-Arabic languages due to a lack of support in education and media, whereas Iraq's policies exhibit greater attention to these languages through educational and media programs aimed at preserving linguistic diversity. It further hypothesizes that differences in the two countries' language policies significantly impact the realization of linguistic justice and human rights. The research addresses the issue of imbalance in language planning and its effects on non-Arabic-speaking communities, emphasizing the necessity of understanding the relationship between language policies and the preservation or decline of these languages. The significance of the research lies in providing a scientific and objective analysis of these policies, free from political biases, to highlight the challenges facing non-Arabic languages in Syria and Iraq. Expected outcomes include an assessment of differences between the two countries and proposed strategies for improving language planning, such as enhancing educational and media policies that support these languages and ensuring their rights are incorporated into legislation. The study seeks to fill a research gap in this field by offering an analytical framework that strengthens scientific understanding of language planning in multilingual nations. In doing so, it contributes to achieving linguistic justice and ensuring sustainable cultural development in both countries.