Mixer type application and pressurized injection of liquefied
Benzinli motorlarda sıvılaştırılmış petrol gazının mikser tip uygulaması ve basınçla enjeksiyonlanması ve süperkarbürasyon ön çalışması
- Tez No: 93340
- Danışmanlar: PROF. DR. A. DEMİR BAYKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
oz BENZİNLİ ENJEKSİYON MOTORLARDA SIVILAŞTIRILMIŞ PETROL GAZININ MİKSER TİP UYGULAMASI VE BASINÇLA ENJEKSİYONLANMASI VE SÜPERKARBÜRAS YON ÖN ÇALIŞMASI YILDIRIM, Orçun Yüksek Lisans, Makina Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. A. Demir BAYKA Eylül 2000, 243 Sayfa Bu çalışmada üç farklı yakıt besleme sistemlerinin performans testleri ve Süperkarbürasyon ön çalışması gerçekleştirilmiştir. Performans deneyleri Fiat TOFAŞ'ın 4 zamanlı, 4 silidirli benzinli motorunun farklı yakıt besleme sistemleri ile yapılmıştır. Süperkarbürasyon ön çalışmasıda bahsi geçen bu motor üzerine eklenen, tasarımı ve imalatı Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Laboratuvarlarmda yapılmış olan ek ekipmanlar ile gerçekleştirilmiştir. Performans deneyleri, motorun orijinal sitemi olan, tek noktadan benzin enjeksiyonu ile, ilk nesil LPG besleme sistemi ile ve de tasarımı ve imalatı yine Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Laboratuvarlarmda yapılmış olan sıvı halde LPG enjekte eden yeni bir sistem ile yapılmıştır. Yapılan deneysel performans testierinin ana amacı yakıt besleme sistemlerinin performans parametreleri ve egzos emisyonları üzerindeki etkilerinin incelenmesi ve karşılaştınlmasıdır. Ayrıca bu sistemlerin avantaj ve dezavantajları da incelenmiştir. Yapılan deneylerde sıvı fazda LPG enjeksiyon besleme sistemi test motorunun hava kelebeği yapısından kaynaklanan bazı nedenlerden dolayı çalışmamıştır. Bu başarısız denemeden elde edilen bilgi vetecrübeler sayesinde sistemin tamamı çok noktadan enjeksiyonlu bir araca göre tekrar tasarlanıp araca uygulanmıştır. Deneylerde, ilk nesil beleme sisteminde genel olarak performans düşüldüğü ve düşük emisyonların, sıvı faz LPG enjeksiyonunda ise performans artışı ile yine düşük emisyonların olduğu gösterilmiştir. Süperkarbürasyon ön çalışmasının esas amacı ise egzos gaza ile ısıtılan eşanjörlerin çalışma aralıklarım ve limitlerini sabit koşullarda incelemektir. Deneylerde, tasarımı yapılan sistemin bu koşullarda motorun yakıt gereksinimini karşıladığı bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : LPG, LPG enjeksiyon, Buji Ateşlemeli Motorlar, Performans Parametreleri, Emisyonlar, Süperkarbürasyon vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MIXER TYPE APPLICATION AND PRESSURIZED INJECTION OF LIQUEFIED PETROLEUM GAS ON SPARK IGNITION INJECTION ENGINES AND PRELIMINARY SUPERCARBURATION WORK YILDIRIM, Orçun M.S., in Department of Mechanical Engineering Supervisor: Prof. Dr. A. Demir BAYKA September 2000, 243 Pages In this study three different fuel systems' performance tests and a preliminary work for Supercarburation have been carried out. Performance tests included the performance of a 4-stroke, 4-cylinder spark ignition Fiat TOFAŞ engine with different fuel feeding systems. Supercarburation pre-work has also been implemented on the same engine with extra equipments, which have been designed and manufactured in the Mechanical Engineering Laboratories of the Middle East Technical University. The performance tests have been carried out by using single point gasoline injection (original fuelling system of the test engine), first generation mixer type LPG fuel feeding, and a liquid phase LPG injection fuelling system, which is also designed and manufactured in the Mechanical Engineering Laboratories of the Middle East Technical University. The main purpose of the experimental performance tests were to investigate and to compare the operation of the fuel feeding systems on engine performance parameters and exhaust emissions. Advantages and disadvantages of the fuel feeding systems were also investigated. It was seen that the injection LPG fuel feeding system designed for Fiat TOFAŞ engine had failed for several m msâssMmmm mbmmreasons in the original thottle body. The whole system was redesigned and implemented on a multi point injection vehicle. In the experiments, performance drop with less pollutants of first generation and performance increase of liquid phase LPG injection system with also pollutant content decrease, compared to original fuelling system, were demonstrated. The primary purpose of Supercarburation preliminary work was to investigate the working range of such exhaust-heated heat exchanger and to see the limits at steady operations. It was found in the experiments that the designed system would cope with the fuel requirements of its engine at steady state conditions. KeyWords : LPG, LPG injection, Spark Ignition Engines, Performance Parameters, Emissions, and Supercarburation. IV