2000 sonrası ekolojik sanat pratiklerinde yok oluş teması
The theme of extinction in post-2000 ecological art practices
  1. Tez No: 933403
  2. Yazar: NİSA NUR KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAZAL AKSOY KÖKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
“İki Bin Sonrası Ekolojik Sanat Pratiklerinde Yok Oluş Teması”başlıklı bu tez çalışması üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ekoloji kavramının ortaya atılmasının ardından yaşanan tartışmalar ve tanımlara yer verilmiştir. Bu bölümde, insan ve doğa arasındaki ilişkinin derinleşmesinin ardından ortaya çıkan farklı fikir guruplarına değinilmiştir. Bu yaklaşımlar sırasıyla yüzeysel bir çevre korumacı yaklaşımı benimseyen ve farklı kuruluşlardan çözüm bekleyen“sığ ekoloji hareketi”, konuya çok daha derin yaklaşan ve ekolojik bir dünya için her insanın fedakarlık yapabileceğini öne süren“derin ekoloji hareketi”, siyasi kurum ve kuruluşların çevreci bir bilinçle hareket etmelerini amaçlayan“politik ekoloji”ve erkek egemen bir toplumda ezilen doğa ve kadın arasında bağlantı kuran“eko feminizm”olmak üzere dört alt başlıkta incelenmiştir. Tezin ikinci bölümünde 2000'li yıllar ile birlikte hız kazanan bilimsel çalışmalar ve farklı haber kaynaklarından edinilen bilgilerin doğrultusunda iklim krizinin olumsuz sonuçlarına değinilmiştir. İklim krizinin en önemli tetikleyicilerinden biri olan Sanayi Devrimi; habitatı yok olan ve kitlesel ölümleri gerçekleşen birçok canlı türü ile ilişkilendirilmiştir. Sanayi Devrimi sonrası tüketim alışkanlıkları ile birlikte ciddi seviyelere ulaşan tahribat, bir dönüm noktası olarak kabul edilmiş ve toplumsal çatışmalara zemin hazırlamıştır. 1960'lı yıllardan itibaren insan-doğa ilişkisi üzerine düşünmeye başlayan sanatçılar ve aktivistler, 2000'li yıllarla birlikte yükselişe geçecek olan ekolojik sanatın zeminini oluşturmuşlardır. Tezin son bölümünde ise 2000'li yıllarda iklim krizinin etkisiyle üretimlerinde yok oluş temasının altını çizen sanatçıların eserleri incelenmiştir. Bu bölüm; ekolojik sanat pratiklerinin öncülleri kabul edilen ilk örnekler (1960-1990) ve 2000 sonrası ekolojik sanat yaklaşımları olmak üzere iki bölümde incelenmiştir. Tezin ana teması olan yok oluş teması ise tezin son bölümünde güncel sanatçıların üretimleri üzerinde incelenmiştir. Ekoloji kavramı oldukça geniş bir kavram olduğundan çalışma“Yok Oluş”teması üzerine farklı disiplinlerde eserler üreten 20 sanatçı ile sınırlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis titled“The Theme of Extinction in Post-2000 Ecological Art Practices”consists of three main chapters. In the first chapter, the discussions and definitions experienced with the concept of ecology are included. In this chapter, different groups of ideas that emerged after the deepening of the relationship between human beings and nature are mentioned. These approaches are examined under four sub-headings:“shallow ecology movement”, which adopts a superficial environmental protectionist approach and expects solutions from different organizations;“deep ecology movement”, which takes a much deeper approach to the issue and suggests that every human being can make sacrifices for an ecological world;“political ecology”, which aims for political institutions and organizations to act with an environmental consciousness; and“ecofeminism”, which establishes a connection between nature and women who are oppressed in a male-dominated society. In the second part of the thesis, the negative consequences of the climate crisis are discussed in line with the scientific studies that gained momentum in the 2000s and the information obtained from different news sources. The Industrial Revolution, one of the most important triggers of the climate crisis, has been associated with the destruction of habitats and mass deaths of many species. Artists and activists, who started to think about the human-nature relationship from the 1960s onwards, formed the basis of ecological art, which would begin to rise in the 2000s. The last part of the thesis examines the works of artists who underlined the theme of extinction in their works with the impact of the climate crisis in the 2000s. This section is analyzed in two parts: the first examples (1960-1990), which are considered the predecessors of ecological art practices, and post-2000 ecological art approaches. The theme of extinction, which is the main theme of the thesis, is examined in the last part of the thesis with examples from the works of contemporary artists. Since the concept of ecology is quite broad, the study is limited to 20 artists who produce works on the theme of“extinction”in different disciplines.