Afet yönetiminin yönlendirdiği savunmasızlık ve afet riski taşıyan alanlara ilişkin stratejiler
Vulnerability driven by disaster management and strategies for areas at disaster risk
- Tez No: 933402
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Dönüşüm ve Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Tarihsel süreçte Türkiye'de sıklıkla afetlerin meydana gelmesi ve tehlikelerin ne zaman oluşacağının tahmin edilememesi, afet risklerinin azaltılmasına yönelik bakış açısını ve eylemselliği gerektirmektedir. Kentsel risk yönetimi açısından önemli bir sorun başlığı da Türkiye'de özellikle 1950 sonrası yaşanan hızlı kentleşme sürecinde kentsel alanlar yasadışı yapılaşma ağırlıklı gelişmiş, plansız, projesiz ve teknik eleman desteği almadan yapılaşmıştır. Kentsel alanlar risk bölgelerini de içeren şekilde gelişmiş, yaşanan afetler sonrası ortaya çıkan görseller yapı stoklarının afetlere karşı dayanıksız üretim sürecini ve taşıdıkları afet risklerini işaret etmektedir. Bu bağlamda, İstanbul'un yeni ve hızla gelişen ilçelerinden biri olan, yukarıda tanımlanan süreçlerle gelişmiş alanları da içeren ve aynı zamanda ilçe topraklarının yaklaşık %36'sı Rezerv Yapı Alanı olarak ilan edilmiş Başakşehir ilçesinde etkin bir afet risk azaltma planının geliştirilmesi ve uygulanması gerekmektedir. Tezin amacı Başakşehir ilçesindeki mevcut ve potansiyel afet risklerini saptamak, bu risklerin azaltılmasına yönelik somut çözüm önerileri geliştirmek ve bu önerilerin uygulanabilirliğini değerlendirmektir. Bununla birlikte, afetlere hazırlık ve risk azaltma süreçlerinde yerel ve merkezi yönetimin rol ve sorumluluklarının netleştirilmesi ile bu iki yönetim kademesi arasında etkin bir koordinasyonun sağlanması önem taşımaktadır. Bu kapsamda, tezin bir diğer amacı da, yerel ve merkezi yönetimlerin afetlere hazırlık ve müdahale süreçlerindeki koordinasyon düzeyini sorgulamak, mevcut iş birliği yapısındaki eksiklikleri tespit etmek ve bu eksikliklerin giderilmesine yönelik politika önerileri sunmaktır. Tez kapsamında, literatür taraması, saha çalışmaları, yerel ve merkezi yönetimlerle yapılan görüşmeler, valilik tarafından periyodik olarak gerçekleştirilen ve İstanbul'daki tüm yerel yönetimlerin katılım sağladığı İl Afet Risk Azaltma toplantıları ve sahada gerçekleştirilen anketler gibi çeşitli yöntemlerle elde edilen veriler analiz edilerek Başakşehir ilçesinin kentsel risk yönetimi açısından problem taşıyan bölgelerinin tespit edilmesi, özgün ve etkili bir afet risk azaltma planının sunulmasını hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The fact that disasters have occurred frequently in Turkey throughout history and that it is not possible to predict when the hazards will occur necessitates a perspective and action towards reducing disaster risks. An important problem title in terms of urban risk management is that urban areas have developed with an emphasis on illegal construction, unplanned, unprojected and without technical staff support, especially during the rapid urbanization process experienced after 1950 in Turkey. Urban areas have developed in a way that includes risk zones, and the images that emerge after the disasters indicate the production process of the building stocks that are not resistant to disasters and the disaster risks they carry. In this context, an effective disaster risk reduction plan needs to be developed and implemented in Başakşehir district, which is one of the new and rapidly developing districts of Istanbul, which includes areas developed with the processes defined above and also has approximately 36% of the district's land declared as a Reserve Building Area. The aim of the thesis is to determine the current and potential disaster risks in Başakşehir district, to develop concrete solution proposals for reducing these risks and to evaluate the applicability of these proposals. However, it is important to clarify the roles and responsibilities of local and central governments in disaster preparedness and risk reduction processes and to ensure effective coordination between these two levels of government. In this context, another aim of the thesis is to question the level of coordination of local and central governments in disaster preparedness and response processes, to identify deficiencies in the current cooperation structure and to present policy recommendations to eliminate these deficiencies. Within the scope of the thesis, the aim is to analyze the data obtained through various methods such as literature review, field studies, interviews with local and central governments, Provincial Disaster Risk Reduction meetings held periodically by the governor's office and attended by all local governments in Istanbul, and surveys conducted in the field, and to identify problematic areas of Başakşehir district in terms of urban risk management and to present an original and effective disaster risk reduction plan.