The effects of emerging artificial intelligence & automation on income distribution and transformation of labour force into cybertariat
Gelı̇şmekte olan yapay zeka ve otomasyonun gelı̇r dağılımına ve ı̇şgücünün sı̇bertaryaya dönüşümü üzerı̇ndekı̇ etkı̇lerı̇
- Tez No: 933404
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN CEMGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Economics, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Otomasyon teknolojilerinin özel bir alt dalı ve çekirdeği olarak özetlenebilecek Yapay Zeka'nın (YZ) son dönemde ekonomideki geniş sektörlere entegre edilmesinin, işgücü dinamikleri ve gelir dağılımında benzeri görülmemiş dönüşümler yaratması beklenmektedir. Bu tez, gelişmekte olan yapay zeka ve otomasyonun işgücü ve ardından gelir dağılımı üzerindeki çok yönlü ve çok katmanlı etkilerini araştırmaya ve bu dönüşümün neden ekonomi merkezli tarih görüşünde önceki dönüm noktası dönüşümlerinden farklı olarak etiketlendiğini ve bunun sonucunda işgücünün bazıları tarafından“Sibertariat”olarak adlandırılan şeye dönüştüğünü vurgulamaya çalışmaktadır. Çalışma, teknolojik değişimle birlikte işgücüne ilişkin tarihsel perspektifleri ortaya koymak, yapay zeka ve otomasyonun yükselişini ve gelir dağılımı modellerindeki değişimleri açıklamak için mevcut literatürün kapsamlı bir incelemesinden oluşmaktadır. Teknolojik işsizlikten gelir dağılımı teorilerine ve işgücü piyasası dönüşümlerini kapsayan teorik çerçevelerden yola çıkan bu çalışma, Sibertariat'ın oluşumunun altında yatan süreç olan yapay zeka, otomasyon ve gelir dağılımı arasındaki karmaşık etkileşimi keşfetmek için kavramsal bir çerçeve inşa etmektedir. Metodolojik olarak tez, piyasa çalışmalarının nitel analizini ve gelir dağılımı eğilimlerinin ampirik incelemesini içeren karma bir yöntem yaklaşımı benimsemektedir. Bilimsel araştırmalarla konuya ilişkin literatür taraması ve bu tezde tartışılan önermeleri vurgulayan vaka incelemeleri metodoloji olarak seçilmiştir Çalışmanın bulguları, yapay zeka ve otomasyonla ilgili istihdam modellerinde, ücret etkilerinde ve sektörel etkilerde önemli değişiklikler olduğunu ortaya koymaktadır. Bu dönüşümler sadece gelir eşitsizliğini artırmakla kalmayıp aynı zamanda işin doğasını da yeniden şekillendirerek, işlevleri ve geçim kaynakları için bilgi ve iletişim teknolojilerine büyük ölçüde bağımlı bir işçi sınıfı olan Sibertariat'ın ortaya çıkmasına yol açmaktadır. Bu bağlamda, ekonominin önemli bir parçası olan işgücünün refahı için nüanslı ve faydacı politika yanıtları şarttır. Sonuç olarak, bu tez, yapay zeka, otomasyon ikilemi, gelir dağılımı ve işgücü piyasası dinamikleri ile ilgili süregelen tartışmalara katkıda bulunmaktadır. Araştırma, bu teknolojik ilerlemelerin toplumlar, gelir dağılımı ve Sibertariat'ın oluşumu üzerindeki etkilerini ortaya koyarak, dijital ekonominin karmaşıklıklarını yönlendirmek ve yapay zeka ve daha fazla otomasyon çağında kapsayıcı ekonomik büyümeyi sağlamak isteyen politika yapıcılar, eğitimciler ve paydaşlar için değerli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The recent integration of Artificial Intelligence, a special sub-branch of automation technologies, is expected to generate unprecedented transformations in labour dynamics and income distribution. This thesis investigates the multilayered impacts of emerging AI & automation on labour-force and subsequently on income distribution and emphasis why this transformation is labeled different from previous milestone transformations across economy centered view of history and the consequent transformation of the labour-force into what is termed by some as the“Cybertariat.”Study consists of comprehensive review of existing literature to reveal historical perspectives on labour with technological change, explaining the rise of AI and automation alongside the shifts in income distribution patterns. From theoretical frameworks that encompasses technological unemployment on income distribution theories and labour market transformations, this study constructs a conceptual framework to explore the complex interplay between AI, automation and income distribution, which are the underlying process to the formation of the Cybertariat. Methodologically, the thesis adopts a mixed-methods approach, incorporating qualitative analysis of market studies and empirical examination of income distribution trends. Literature review regarding subject with scientific research and case researches which emphasizes the discussed propositions in this thesis are chosen as methodology Findings of study reveal significant changes in employment patterns, wage effects and sectoral impacts related to AI and automation. These transformations not only increase income inequality but also reshape the nature of work, leading to the emergence of the Cybertariat class of workers heavily reliant on information and communication technologies for their function and livelihoods. In that regard, nuanced and beneficiary policy responses are essential for well-being of the labour force which is an essential part of economy. In conclusion, this thesis contributes to discussion surrounding AI, automation dilemma, income distribution and labour market dynamics. By revealing the implications of these technological advancements on societies, income distribution and the formation of the Cybertariat, the research offers insights for policymakers, educators and shareholders seeking to navigate the complexities of the digital economy and ensure inclusive economic growth in the era of AI and further automation.