Kentsel dönüşümde mobbing: uzlaşma aşamasının örtük mekanizması
Mobbing in the urban renewal: the implicit mechanism of the negotiation phase
- Tez No: 933425
- Danışmanlar: PROF. DR. İCLAL SEMA DİNÇER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Şehircilik ve Bölge Planlama, Sociology, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
'Kentsel dönüşümde mobbing' kavramı, literatürdeki mevcut kavramların tam olarak ele almadığı kentsel dönüşümün uzlaşma aşamasının dinamiklerini anlamak için özgün bir analitik çerçeve sunar. Bu olguya ve sonuçlarına ilişkin daha geniş bir bakış açısına katkıda bulunmak amacıyla bu çalışma, İstanbul'da biri özel sektör (Mehmet Akif Ersoy Mahallesi), diğeri devlet (Kirazlıtepe Mahallesi) liderliğinde yürütülen iki kentsel dönüşüm projesinin uzlaşma aşamasına odaklanır. Bu çalışmada, yarı yapılandırılmış görüşmeler, medya analizi ve otoetnografi yoluyla mahalle sakinlerinin müzakere aşamasındaki deneyimlerini ortaya çıkarmak için gömülü teori yaklaşımı benimsenmiştir. Mobbing süreci, kentsel dönüşüme rıza göstermeyen sakinlerin mahallede kalmasını zorlaştırarak rıza üretmek üzerine kuruludur. Bu süreç sadece müteahhitler ve kamu aktörleriyle sınırlı olmayıp komşular, aile üyeleri ve diğer yerel paydaşlar da dahil olmak üzere daha geniş bir aktörler ağı tarafından da kolaylaştırılır. Süreç, mahalle sakinlerinin iletişim becerilerini, sosyal ilişkilerini, itibarlarını, yapılı çevrelerini ve sağlıklarını/ psikolojik refahlarını kötüleştiren çeşitli zorlayıcı eylemler aracılığıyla ilerler. Bu sürekli mobbing eylemleri, sakinleri devam eden huzursuzlukla başa çıkamadıkları için yer değiştirmeye zorlamak üzere tasarlanmıştır. Kentsel dönüşümün uzlaşma aşaması çoğu zaman yanlış yürütüldüğünden, sakinlerin temel haklarını ihlal ettiğinden, aidiyet duygularına ve toplumsal bağlılıklarına zarar verdiğinden ve onlara birçok zorluk çıkardığından, bu olgunun ele alınması çok önemlidir. Başka bir deyişle, kentsel dönüşüm yoluyla daha iyi bir yaşam vaat eden projeler, daha başlamadan bile gündelik hayatı olumsuz etkiler. Kentsel dönüşüm projelerinin Türkiye'nin kentleşmesini yönlendirmedeki önemi ve ölçeği göz önünde bulundurulduğunda, bu sürecin ele alınması acil bir ihtiyaçtır.
Özet (Çeviri)
The concept of 'mobbing in the urban renewal' offers a distinct analytical framework for understanding the dynamics of the negotiation phase in urban renewal processes, which existing concepts in the literature fail to fully capture. With the aim of contributing to a broader perspective on this phenomenon and its implications, this study focuses on the negotiation processes of two urban renewal projects in Istanbul, one private-led phase (Mehmet Akif Ersoy Neighborhood) and the other state-led phase (Kirazlıtepe Neighborhood). In this study, a grounded theory approach is adopted to reveal inhabitants' experiences during the negotiation phase through semi-structured interviews, media analysis, and autoethnography. The process of mobbing is founded on generating consent by making it difficult for inhabitants who do not consent to urban renewal to remain in the neighborhood. This process is not limited to developers and state agencies but is also facilitated by a broader network of actors, including neighbors, family members, and other local stakeholders. It operates through various coercive actions that undermine inhabitants' communication abilities, social connections, reputations, built environments, and health/psychological well-being. These constant mobbing actions are designed to force inhabitants to relocate because they are unable to cope with ongoing unrest. Addressing this phenomenon is crucial, as the negotiation phase of urban renewal is often mishandled, violating the fundamental rights of inhabitants, damaging their sense of belonging and attachment to the community, and causing them multiple challenges. In other words, projects promising an improved life through urban renewal negatively impact daily life, even before they begin. Given the prominence and scale of urban renewal projects in directing Türkiye's urbanization, addressing this process is an urgent need.