Prenatal kayıp deneyimi yaşamış gebelerin algıladıkları risk düzeyinin ve gebeliğe uyumlarının belirlenmesi
Determining the perceived risk level of pregnant women who experienced prenatal loss and their adaptation to pregnancy
- Tez No: 933426
- Danışmanlar: PROF. DR. ORKUN ÇETİN, DOÇ. DR. PELİN PALAS KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma prenatal kayıp deneyimi yaşamış gebelerin algıladıkları risk düzeyinin ve gebeliğe uyumlarının belirlenmesi amacıyla yapıldı. Tanımlayıcı ve karşılaştırmalı türde olan araştırmanın örneklemini Bursa/Gemlik Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'ne Haziran 2022 - Haziran 2023 tarihleri arasında başvuran prenatal kayıp öyküsü olan 122 ve olmayan 122 toplam 244 gebe oluşturdu. Araştırmada veriler Tanıtıcı Bilgi Formu, Prenatal Kendini Değerlendirme Ölçeği (PKDÖ) ve Gebelikte Risk Algısı Ölçeği (GRAÖ) ile yüz yüze toplandı. Veriler SPSS 25.0 ile analiz edildi. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiklerden, Kolmogorov-Smirnov, Mann-Whitney U, Ki-Kare testlerinden yararlanıldı. Araştırmada kayıp yaşamış ve kayıp yaşamamış gebeler sosyo-demografik özellikler bakımından benzer bulundu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the perceptions of pregnant women who experienced prenatal loss, their risk, and their adaptation to pregnancy. A total of 244 pregnant women, 122 with a history of prenatal disease and 122 without, were included in the information containing descriptive and comparative lessons at the Bursa/Gemlik State Hospital Gynecology and Obstetrics Polyclinic between June 2022 and June 2023. Data in the study were collected face to face using the Introductory Information Form, Prenatal Self-Assessment Scale (PSS) and Pregnancy Risk Perception Scale (PRPS). Data were analyzed using SPSS 25.0. Descriptive statistical analyses, Kolmogorov-Smirnov, Mann-Whitney U, Chi-Square tests were used to evaluate the data. The socio-demographic characteristics of pregnant women who experienced and did not experience loss were found to be similar (p>0.05).