Transport properties of chiral p-wave superconductor-normal metal nanostructures
Kiral p-dalgası süperiletken-normal metal nanoyapılarının taşıma özellikleri
  1. Tez No: 933424
  2. Yazar: AHMET KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ANTON ANDREEV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Washington
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tezde, geleneksel olmayan süperiletkenler için bir elektron taşınımı teorisi sunuyoruz. Elektronik sistemlerde iki boyutlu p-dalgası süperakışkanlığı için güçlü bir aday olan Sr2RuO4'ün süperiletken özelliklerine odaklanıyoruz. Süperiletkenlik teorisinin Green fonksiyonu formülasyonunu sunuyoruz ve formülasyonu kuasiklasik yaklaşıma indirgiyoruz. Düzensiz normal metal bağlantılarına sahip sistemleri incelemek için, mikroskobik teoriden, spin aktif bir sınır dikkate alınarak kuasiklasik denklemlerin sınır koşullarını türetiyoruz. Normal metal ile süperiletken arasındaki sınır, Rashba tipi spin yörüngesi kuplajı ile modellenmiştir. Elde edilen denklemlerin kesin bir çözümü verilmiştir ve model sistemin direnci, sıcaklığın, sınır şeffaflığının ve süperiletken durumun simetrisinin bir fonksiyonu olarak hesaplanmıştır. Geliştirilen teori, artan safsızlık konsantrasyonuna sahip geleneksel olmayan süperiletkenlerin faz geçişini incelemek için kullanılmıştır. Güçlü düzensiz rejimde, sistemin spin camları teorisinden bilinen Mattis modeli olarak modellenebileceği gösterilmiştir. Artan düzensizlikle birlikte iki ardışık faz geçişi olacağını gösteriyoruz: Geleneksel olmayan süperiletkenden s-dalga süperiletkenine faz geçişi ve ardından s-dalga süperiletkeninden normal metale geçiş. Nitel bir faz diyagramı sunuluyor ve Mattis model yaklaşımına yönelik düzeltmeler dikkate alınıyor.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we present a theory of electron transport for unconventional superconductors. We focus on the superconducting properties of Sr2RuO4, which is a strong candidate for two dimensional p-wave superfluidity in electronic systems. We present Green function formulation of the theory of superconductivity and reduce the formulation within quasiclassical approximation. To study the systems with disordered normal metal junctions, we derive the boundary conditions of quasiclassical equations from the microscopic theory considering a spin active boundary. Boundary between normal metal and superconductor is modeled with Rashba type spin orbit coupling. An exact solution of the resulting equations are given and the resistance of the model system is calculated as a function of temperature, boundary transparency and symmetry of the superconducting state. The developed theory is used to study the phase transition of unconventional superconductors with increasing impurity concentration. It has been shown that, in the strong disordered regime, system can be modeled as Mattis model known from the theory of spin glasses. We show that with increasing disorder there will be two consecutive phase transitions: A phase transition from unconventional superconductor to s-wave superconductor followed by a transition from s-wave superconductor to normal metal. A qualitative phase diagram is presented and corrections to Mattis model approximation is considered.