Tavuk ve bıldırcınlarda kuluçka koşullarının ve genetik faktörlerin kuluçka özellikleri ve cinsiyet oranına etkileri
Effects of incubator conditions and genetic factors on hatching traits and sex ratio in chickens and quails
- Tez No: 933433
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER SAVAŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ COŞKUN KONYALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Ziraat, Genetics, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma, tavuk ve bıldırcın embriyolarının farklı kuluçka dönemlerinde soğuk stresine karşı tepkilerini ve bıldırcınlarda embriyo kayıplarının genetik varyasyon sebeplerini incelemektedir. Tez çalışması tavuk ve bıldırcınlarda toplam 4 farklı genotip kullanılarak 3 ayrı çalışmada yürütülmüştür. İlk çalışmada 3 yumurtacı; ikincisinde 2 yumurtacı ve 1 etlik genotip; son çalışmada ise Japon bıldırcınları kullanılmıştır. İlk çalışma 15 °C'de erken dönem 4 saat (G1), geç dönem 4 saat (G2) ve her iki dönem 8 saat (G3) gruplarından oluşmuştur. İkinci çalışmada yumurtalar erken dönemde 6 saat (EDU1), 12 saat (EDU2) ve 18 saat (EDU3) boyunca 10 °C'de muhafaza edilmiştir. Geç dönemde 6 saat (GDU1), 12 saat (GDU2) ve 18 saat (GDU3) boyunca 10 °C sıcaklık uygulanmıştır. Bıldırcınlarda, 6 saat (BU1), 18 saat (BU2) ve 36 saat (BU3) boyunca 10 °C'de soğutma uygulanmıştır. Tavuk kontrol (K) ve bıldırcın kontrol (BK) gruplarına standart kuluçka koşulları uygulanmıştır. Genetik etkiler için de bıldırcınlarda 81 baba ve 130 anadan oluşan, 11 kuluçka dönemi incelenmiştir. Soğuk uygulamasının tavuk ve bıldırcınlarda çıkım ağırlığına (ÇA) etkisi gözlemlenmemiştir (P>0,05).
Özet (Çeviri)
This study examines the responses of chicken and quail embryos to cold stress during different incubation periods and investigates the genetic variation reasons for embryo losses in quails. The thesis was conducted in three separate studies using a total of four different genotypes in chickens and quails. The first study used three laying genotypes; the second used two laying genotypes and one broiler genotype; and the final study used Japanese quails. The first study consisted of groups exposed to 15 °C for 4 hours in the early period (G1), 4 hours in the late period (G2), and 8 hours in both periods (G3). In the second study, eggs were stored at 10 °C for 6 hours (EDU1), 12 hours (EDU2), and 18 hours (EDU3) during the early period. During the late period, 6 hours (GDU1), 12 hours (GDU2), and 18 hours (GDU3) of 10 °C exposure were applied. For quails, cooling at 10 °C was applied for 6 hours (BU1), 18 hours (BU2), and 36 hours (BU3). Standard incubation conditions were applied to the chicken control (K) and quail control (BK) groups. For genetic effects, 11 incubation periods were examined in quails, consisting of 81 sires and 130 dams. The cold application did not affect the hatching weight (HW) in chickens and quails (P>0.05).