Fusarium poliferatum ile bulaşık toprakta yazlık çerezlik kabağın kök ve kök boğazı çürüklüğü hastalığı üzerine trichoderma harzianum biyoformülasyonu ile tohum uygulamalarının etkileri
Effects of seed treatments with trichoderma harzianum bioformulation on root and crown rot disease of pumpkin in soil infected with fusarium proliferatum
  1. Tez No: 933452
  2. Yazar: PINAR TURAN TARLADAÇALIŞIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada Trichoderma harzianum (TRIC8) izolatı ile hazırlanan biyoformülasyon ile tohum uygulamalarının çerezlik kabakta (Cucurbita pepo L.) Fusarium proliferatum'un neden olduğu kök ve kök boğazı çürüklüğü hastalığına etkileri değerlendirilmiştir. Denemelerde patojen steril edilmiş saksı toprağına inokule edilmiş, biyoformülasyon ise patojene hassas Sena Hanım çeşidinin tohumlarına kuru olarak (TF-K, 1 g/100 g tohum) ve biyoformülasyonlu (%1) suda 6 saat bekletme şeklinde (TF-S) uygulanmıştır. Karşılaştırma yapmak amacıyla antagonistin konidi süspansiyonu (6 saat suda bekletme, TH) kullanılmıştır. Uygulama yapılan tohumlar, patojenin toprağa inokulasyonu ile aynı anda (EZ1) ve 7 gün sonra (EZ2) olmak üzere iki farklı zamanda ekilmiştir. Ekimden 30 gün sonra hastalık şiddeti ile birlikte yaprak sayısı, sürgün uzunluğu, sürgün yaş ve kuru ağırlığı gibi bazı gelişme parametrelerindeki değişimler belirlenmiştir. Her iki ekim zamanında en düşük hastalık şiddetleri TF-K ile elde edilmiş, bu uygulama EZ1 ve EZ2'de sırasıyla %86.51 ve %60.25 oranlarında hastalığı önlemiştir. Aynı uygulama sadece patojen inokule edilen [Kontrol (K+)] toprakta gelişen bitkilere göre EZ1'de yaprak sayısında 1.27 kat, sürgün uzunluğunda 1.26 kat, sürgün yaş ağırlığında 1.64 kat ve kuru ağırlığında 1.45 kat, EZ2'de ise sırasıyla 1.29, 1.36, 1.56 ve 1.59 kat artışlara neden olmuştur. TF-K uygulaması, herhangi bir uygulama yapılmayan (K–) topraktaki bitkiler ile karşılaştırıldığında, TH ile benzerlik göstererek her iki ekim zamanında TF-S uygulamasına göre bitki gelişme parametrelerini daha düşük oranda azaltmıştır. Bu çalışma, T. harzianum biyoformülasyon ile kuru tohum uygulaması yoluyla F. proliferatum ile bulaşık topraklarda kök ve kök boğazı çürüklüğü hastalığının kontrolü için umut verici sonuçlar içermektedir.
Özet (Çeviri)
The present study evaluated the efficacy of bioformulation prepared with Trichoderma harzianum (TRIC8) isolate in controlling root and crown rot disease caused by Fusarium proliferatum in pumpkin (Cucurbita pepo L.). In the experiments, the pathogen was inoculated into sterilized potting soil, and the bioformulation was applied to the seeds of the pathogen-susceptible Sena Hanım cultivar as dry (TF-K, 1 g/100 g seeds) and soaking in water containing bioformulation (1%) for 6 hours (TF-S). Conidia suspension of the antagonist (soaking in water for 6 h, TH) was utilised for comparison. Treated seeds were sown at two different times, at the same time (EZ1) and 7 days later (EZ2) after inoculation of the pathogen into the soil. Disease severity and changes in some growth parameters such as the number of leaves, shoot length, shoot wet and dry weight were determined 30 days after sowing. The lowest disease severities were obtained with TF-K at both sowing times, and this treatment prevented the disease by 86.51% and 60.25% in EZ1 and EZ2, respectively. The TF-K treatment resulted in increase of leaf number (1.27-fold), shoot length (1.26-fold), shoot fresh weight (1.64-fold) and dry weight (1.45-fold) in EZ1 as compared with the plants grown in only pathogen inoculated soil [Control (C) +)]. In EZ2, the same treatment led to increases of 1.29-, 1.36-, 1.56- and 1.59-fold in leaf number, shoot length, shoot fresh weight and dry weight, respectively, in respect to C+. The TF-K treatment resulted in reduction of plant growth parameters in lower rate than those of the TF-S treatment at both sowing times, in comparison to plants grown in non-treated soil (C –), and exhibited similarities with those in the TH treatment. The present study includes promising results for the control of root and crown rot disease in soil contaminated with F. proliferatum by dry seed treatment with bioformulation prepared with T. harzianum.