Demans hastalarına bakım verenlere yönelik hazırlanan sanal eğitim programının etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of a online education program for caregivers of dementia patients
  1. Tez No: 933451
  2. Yazar: YASEMİN GÜN KOŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜESSER ÖZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Geriatri, Geriatrics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yaşlı Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yaşlı Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Artan yaşlı nüfus yoğunluğuyla paralel demans teşhisi konulan hasta sayısı ve demanstan etkilenen bakım veren sayısı giderek artmaktadır. Bu durum küresel ölçekte büyük bir soruna işaret etmektedir. Bu nedenle, hastalığın hem tıbbi hem sosyal yönleri üzerine sürdürülebilir, ulaşılabilir eğitim modelleri ile çözümler üretmek, demans bakımını yönetmek açısından kritiktir. Demans hastalarına bakım verenlere yönelik hazırlanan sanal eğitim programı ile bakım verenin demansa özgü farkındalığının oluşması, demansa ve demanslı hastaya bakım vermeye dair temel bilgiler edinmesi böylelikle öz yeterliliğinin artması hedeflenmiştir. Araştırma örneklemini Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesinde demans tanısıyla takip edilen 90 hasta ve bakım vereni oluşturmuştur. Araştırma deseni olarak karma yöntem kullanılmıştır. Çalışmanın verileri nicel veri formları ve yarı yapılandırılmış mülakatlar aracılığıyla toplanmıştır. Çalışma kapsamında araştırmacı tarafından literatürden faydalanılarak 'Dijital Demans Bakım Veren Eğitimi' adı verilen eğitim materyali geliştirilmiştir. Eğitim sosyal haberleşme araçlarından biri olan WhatsApp üzerinden dört hafta boyunca haftada üç gün katılımcılarla paylaşılmıştır. Araştırmada kullanılan iletişim hattı verilerin elde edilmesinden sonra dokuz ay boyunca açık tutularak kolay erişilebilirlik sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The number of patients diagnosed with dementia and the number of caregivers affected by dementia are increasing in parallel with the growing elderly population. This points to a major problem on a global scale. Therefore, creating solutions with sustainable, accessible educational models on both medical and social aspects of the disease is critical for managing dementia care. With the virtual training program prepared for caregivers of patients with dementia, it was aimed to raise the awareness of the caregiver specific to dementia, to gain basic knowledge about dementia and caregiving to patients with dementia, and thus to increase self-efficacy. The study sample consisted of 90 patients with dementia and their caregivers who were followed up in Muğla Training and Research Hospital. Mixed method was used as the research design. The data of the study were collected through quantitative data forms and semi-structured interviews. Within the scope of the study, the researcher developed a training material called 'Digital Dementia Caregiver Training' by utilizing the literature. The training was shared with the participants three days a week for four weeks via WhatsApp, one of the social communication tools. The communication line used in the research was kept open for nine months after the data were obtained, ensuring easy accessibility.