Mali sürdürülebilirlik, iyi yönetişim ve yüksek denetim kurumları
Fiscal sustainability, good governance and supreme audit institutions
  1. Tez No: 933456
  2. Yazar: SELİM ÖZSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EDA YEŞİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
İyi yönetişim ve mali sürdürülebilirlik, modern kamu yönetiminde birbiriyle uyumlu ve tamamlayıcı iki önemli kavramdır. İyi yönetişim, şeffaflık, hesap verebilirlik, katılımcılık ve hukukun üstünlüğü ilkeleriyle, kaynakların verimli kullanımını ve toplumsal güvenin tesisini destekler. Mali sürdürülebilirlik ise mali kaynakların bugünkü ihtiyaçları karşılayıp gelecekteki yükümlülükleri de gözeterek yönetilmesini ifade eder. Bu iki kavramın birlikte uygulanması, mali disiplinin sağlanması, israfın önlenmesi ve uzun vadeli ekonomik istikrarın korunmasına katkıda bulunur. Mali sürdürülebilirlik üzerinde etkili olan kurumlardan biri yüksek denetim kurumlarıdır. Yüksek Denetim Kurumlarının örgütlenme biçimleri mali sürdürülebilirlik üzerinde farklı etkilere neden olabilmektedir. Çalışmamızda, ilk olarak farklı mali sürdürülebilirlik düzeylerine sahip 13 ülke için mali sürdürülebilirlik ile iyi yönetişim arasındaki ilişki, sıralı probit yöntemiyle incelenmiştir. Daha sonra ise ofis tipi şeklinde ve yargı tipi şeklinde örgütlenen Yüksek Denetim Kurumlarının mali sürdürülebilirlik üzerindeki etkisi sıralı logit yöntemiyle analiz edilmiştir. Birinci analiz sonuçları, iyi yönetişim göstergelerinin mali sürdürülebilirlik üzerindeki etkilerini ortaya koymuştur. Elde edilen bulgular, katılımcılık ve hesap verebilirlik, politik istikrar, hukukun üstünlüğü ve yolsuzlukların kontrolünün mali sürdürülebilirlik üzerinde belirleyici olduğunu göstermektedir. İkinci analiz sonuçları ise ofis tipi şeklinde örgütlenmiş Yüksek Denetim Kurumlarının (Sayıştaylar) mali sürdürülebilirliği arttırma eğiliminde olduğu, yargı tipi şeklinde örgütlenen Yüksek Denetim Kurumlarının (Sayıştaylar) ise azaltma eğiliminde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Good governance and fiscal sustainability are two important and complementary concepts in modern public administration. Good governance supports the efficient use of resources and the establishment of public trust through the principles of transparency, accountability, participation and the rule of law. Fiscal sustainability, on the other hand, refers to the management of fiscal resources in a way that meets current needs while taking into account future obligations. The combined application of these two concepts contributes to ensuring fiscal discipline, preventing waste and maintaining long-term economic stability. One of the institutions that have an impact on fiscal sustainability is the Supreme Audit Institutions. The organizational forms of Supreme Audit Institutions may have different effects on fiscal sustainability. In our study, we first examine the relationship between fiscal sustainability and good governance for 13 countries with different levels of fiscal sustainability using the ordered probit method. Then, the impact of Supreme Audit Institutions organized as office type and judicial type on fiscal sustainability is analyzed with the ordered logit method. The results of the first analysis revealed the effects of good governance indicators on fiscal sustainability. The findings show that participation and accountability, political stability, rule of law and corruption control are determinants of fiscal sustainability. The results of the second analysis show that office-type Supreme Audit Institutions (SAIs) tend to increase fiscal sustainability, while judicial-type Supreme Audit Institutions (SAIs) tend to decrease it.