Algoritma öğretiminde akıl ve zekâ oyunları kullanımının ortaokul 6. sınıf öğrencilerinin bilgi işlemsel düşünme becerileri ve programlamaya yönelik öz-yeterliklerine etkisi
The effect of using mind and intelligence games in algorithm teaching on 6th grade middle school students computational thinking skills and their self-efficacy towards programming
- Tez No: 933457
- Danışmanlar: PROF. DR. ERMAN YÜKSELTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Algoritma öğretiminde akıl ve zekâ oyunları kullanımının, ortaokul 6. sınıf öğrencilerinin bilgi işlemsel düşünme becerileri ve programlamaya yönelik öz-yeterliklerine etkisini inceleyen bu çalışma, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Kırıkkale ili Merkez ilçesindeki bir devlet ortaokulunda öğrenim gören 106 altıncı sınıf öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada yarı deneysel bir tasarım kullanılmış, deney ve kontrol grupları oluşturulmuştur. Deney grubundaki öğrencilere, Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersinden sonra, beş hafta boyunca haftada iki saat akıl ve zekâ oyunları uygulanmıştır. Kontrol grubundaki öğrenciler ise Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersini normal müfredat doğrultusunda işlemeye devam etmiştir. Karma araştırma yöntemlerinden sıralı açıklayıcı desenin kullanıldığı çalışmada, nicel veriler öğrencilerin ön test ve son test sonuçları üzerinden t-testi, ANOVA ve Pearson Korelasyon testleri ile analiz edilmiştir. Nitel veriler ise deney grubundan seçilen 12 öğrenci ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, deney grubu öğrencilerinin bilgi işlemsel düşünme becerileri ve programlama öz-yeterlik ön test-son test puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunurken, kontrol grubu öğrencilerinin puanları arasında anlamlı bir farklılık gözlemlenmemiştir. Bununla birlikte, deney ve kontrol gruplarının son test puanları karşılaştırıldığında, programlama öz-yeterlik ve bilgi işlemsel düşünme becerileri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark ortaya çıkmıştır. Ayrıca, programlama öz-yeterliği ile bilgi işlemsel düşünme becerileri arasında pozitif bir ilişki tespit edilmiştir. Öğrencilerle yapılan görüşmeler, akıl ve zekâ oyunlarının konsantrasyon, muhakeme yeteneği, hızlı karar verme ve mantıklı düşünme gibi becerilerin gelişimine olumlu katkı sağladığını ortaya koymuştur. Bu bulgular, algoritma öğretiminde akıl ve zekâ oyunlarının kullanımının öğrencilerin bilişsel gelişimini desteklediğini ve programlama becerilerini geliştirdiğini göstermektedir. Sonuç olarak, eğitimde alternatif yöntemlerin kullanılmasının, öğrencilerin programlama öz-yeterliği ve bilgi işlemsel düşünme becerilerini geliştirme potansiyeline sahip olduğu değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study, which examines the effect of using mind and intelligence games in algorithm teaching on the computational thinking skills and programming self-efficacy of 6th grade middle school students, was conducted with 106 sixth grade students studying in a public middle school in the central district of Kırıkkale province in the 2022-2023 academic year. A quasi-experimental design was used in the study and experimental and control groups were formed. The students in the experimental group were exposed to mind and intelligence games for two hours a week for five weeks after the Information Technologies and Software course. The students in the control group continued to take the Information Technologies and Software course in line with the normal curriculum. In the study, in which sequential explanatory design, one of the mixed research methods, was used, quantitative data were analyzed with t-test, ANOVA and Pearson Correlation tests on the pre-test and post-test results of the students. Qualitative data were collected through semi-structured interviews with 12 students selected from the experimental group. According to the results of the study, while there was a statistically significant difference between the pre-test and post-test scores of the experimental group students' computational thinking skills and programming self-efficacy, there was no significant difference between the scores of the control group students. However, when the post-test scores of the experimental and control groups were compared, a statistically significant difference was found in terms of programming self-efficacy and computational thinking skills. Moreover, a positive relationship was found between programming self-efficacy and computational thinking skills. Interviews with students revealed that mind and intelligence games contribute positively to the development of skills such as concentration, reasoning ability, quick decision making and logical thinking. These findings show that the use of mind and intelligence games in teaching algorithms supports students' cognitive development and improves their programming skills. In conclusion, using alternative methods in education has the potential to improve students' programming self-efficacy and computational thinking skills.