Kilise Misyoner Cemiyeti (CMS) kayıtlarında İzmir (Smyrna) Misyonu (1813-1855)
The Izmir (Smyrna) Mission (1813–1855) in the records of the Church Missionary Society (CMS)
- Tez No: 933463
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAHİM AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
19. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu hem küresel güç dengelerindeki değişimlerin hem de Batılı misyonerlik faaliyetlerinin etkisiyle önemli dönüşümler yaşamıştır. Bu faaliyetler özellikle Protestan misyonerler tarafından dini ve kültürel alanlarda yoğunlaşmıştır. 1815'te Malta'da başlayan Protestan misyonerlik faaliyetleri İzmir gibi stratejik şehirlerde hızla etkili olmuş ve“Akdeniz Misyonu”çerçevesinde yerel toplulukları dini dönüşüme yönlendirme hedefi gütmüştür. Misyonerler, Müslüman ve gayrimüslim toplulukları Protestan Hıristiyanlık öğretisine kazandırmayı amaçlamışlardır. Bu çabalar yalnızca dini bir girişim olmayıp, Batılı güçlerin siyasi ve ekonomik çıkarlarıyla da örtüşmüştür. Osmanlı İmparatorluğu'nda İzmir şehri, farklı etnik ve dini toplulukların bir arada yaşadığı ticaretin ve kültürel etkileşimin merkezi olan önemli bir şehir olmuştur. İzmir'in ticari ve kozmopolit yapısı misyonerlerin burada yoğunlaşmasına zemin hazırlamıştır. Church Missionary Society (CMS) tarafından desteklenen misyonerler İzmir ve çevresinde 19. yüzyılın başlarından itibaren sosyal, eğitimsel, dini ve kültürel faaliyetler yürütmüşlerdir. Bu çalışmalar arasında matbaa, okul ve sağlık hizmetleri gibi faaliyetler dikkat çekmiştir. CMS'nin yayınladığı“Missionary Register”dergisi misyonerlerin deneyimlerini, yerel halkla etkileşimlerini ve yürüttükleri projeleri detaylı bir şekilde raporlayarak misyonerlik faaliyetlerinin kapsamını ve etkisini belgelemekte önemli bir kaynak olmuştur. Bu yayın yalnızca CMS'nin değil, diğer misyoner cemiyetlerin de faaliyetlerini küresel bir bakış açısıyla sunmuş ve misyonerlik tarihine dair zengin bilgiler sağlamıştır. Kilise Misyonerlik Cemiyetinin İzmir'de yürüttüğü faaliyetlerini belgeleyen Missionary Register yalnızca dini yayılmayı değil aynı zamanda misyonerlik faaliyetlerinin eğitim, sağlık ve sosyal hizmetlerdeki etkisini anlamak açısından da kritik bir birincil kaynak niteliğindedir. Araştırmamız İzmir'in coğrafi ve sosyal yapısını inceleyerek Protestan misyonerlerin bölgedeki etkinliklerini Missionary Register kapsamında tarihsel bir perspektifle ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
In the 19th century, the Ottoman Empire underwent significant transformations due to both shifts in global power dynamics and the influence of Western missionary activities. These activities, particularly those led by Protestant missionaries, were concentrated in religious and cultural spheres. Protestant missionary efforts, which began in Malta in 1815, rapidly gained traction in strategic cities such as İzmir and aimed to direct local communities towards religious conversion within the framework of the“Mediterranean Mission.”The missionaries sought to convert both Muslim and non-Muslim communities to Protestant Christianity. These efforts were not merely religious initiatives but also aligned with the political and economic interests of Western powers. İzmir, a crucial city in the Ottoman Empire, was a hub of commerce and cultural interaction, where diverse ethnic and religious communities coexisted. The city's commercial and cosmopolitan character provided a fertile ground for missionary activities. Missionaries supported by the Church Missionary Society (CMS) engaged in social, educational, religious, and cultural endeavors in İzmir and its surroundings from the early 19th century onwards. These efforts included the establishment of printing presses, schools, and healthcare services, among other initiatives. The Missionary Register, published by CMS, played a vital role in documenting missionaries' experiences, their interactions with local populations, and the projects they carried out, thereby serving as an essential source for understanding the scope and impact of missionary activities. This publication not only chronicled CMS's work but also provided a global perspective on the activities of other missionary societies, offering valuable insights into missionary history. The Missionary Register, which recorded the activities of the Church Missionary Society in İzmir, serves as a crucial primary source for understanding not only religious expansion but also the impact of missionary efforts in education, healthcare, and social services. This study examines the geographical and social structure of İzmir while analyzing the activities of Protestant missionaries in the region within a historical framework based on the Missionary Register.