Tanrı'nın önbilgisi ve özgür irade; William Lane Craig bağlamında çağdaş molinist görüş
Divine foreknowledge and free will; William Lane Craig and the contemporary molinist perspective
  1. Tez No: 933483
  2. Yazar: HÜSEYİN YEZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİKRİ YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Gerek özgür irade problemi gerekse Tanrı'nın gelecek hakkındaki bilgisi, felsefi ve teolojik tartışmaların başında gelmektedir. Bu iki konunun beraber zikredilmesi oldukça önem arz etmektedir. Nitekim özgür iradenin var olduğu kabul edildiğinde Tanrı'nın gelecek hakkındaki bilgisi reddedilmiş gibi görünürken Tanrı'nın gelecek hakkındaki bilgisi kabul edildiğinde de özgür irade reddedilmiş düşüncesini uyandırmaktadır. Bu sebeple kimi filozof ve teologlar Tanrı'nın gelecek hakkındaki bilgisini kabul edip özgür iradeyi reddederken kimi filozof ve teologlar ise özgür iradeyi kabul edip Tanrı'nın gelecek hakkındaki bilgisini reddetmişlerdir. Bu tezin amacı, Tanrı'nın gelecek hakkındaki bilgisinin ve özgür iradenin uzlaşı içerisinde olduklarını ortaya koymaktır. Bu bağlamda tezin birinci bölümünde özgür iradenin ve Tanrı'nın gelecek hakkındaki bilgisinin var olduğunu kabul edenler ve reddedenlerin görüşlerine yer verilecektir. Tezin ikinci bölümünde ise Tanrı'nın gelecek hakkındaki bilgisinin ve özgür iradenin uzlaşı içerisinde olduğunu savunan Molinizmin orta bilgi teorisine William Lane Craig çerçevesinde bahsedilip bu teoriyi temellendirmek için gerekli delillendirmeler ortaya konulacaktır. Tezin üçüncü bölümünde ise orta bilgi teorisine yöneltilen açık teistlerin, basit önbilgi savunucularının ve augustinusçukalvinistlerin itirazları ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Both the problem of free will and God's knowledge of the future are at the forefront of philosophical and theological debates. It is very important to mention these two issues together. Indeed, when the existence of free will is accepted, God's knowledge of the future seems to be denied, while when God's knowledge of the future is accepted, free will seems to be denied. For this reason, some philosophers and theologians have accepted God's knowledge of the future and rejected free will, while some philosophers and theologians have accepted free will and rejected God's knowledge of the future. The aim of this thesis is to show that God's knowledge of the future and free will are in agreement. In this context, the first part of the thesis will include the views of those who accept and reject the existence of free will and God's knowledge of the future. In the second part of the thesis, the middle knowledge theory of Molinism, which argues that God's knowledge of the future and free will are in reconciliation, will be mentioned within the framework of William Lane Craig and the necessary evidences to justify this theory will be put forward. In the third part of the thesis, the objections of open theists, simple foreknowledge defenders, and augustinian-calvinists to the theory of middle knowledge will be discussed.