SQL enjeksiyon zafiyeti incelemesi ve iki popüler açık kaynak yazılıma SQL enjeksiyon testi uygulanması
Review of SQL injection vulnerabilities and application of SQL injection testing on two popular open source software
- Tez No: 933488
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ADİLLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siber Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Dijital dünyanın insan hayatının tüm alanlarına girmesiyle beraber, siber alanların güvenliğine dair sorunlar artmış ve bu durum, veri tabanları ve web uygulamalarına karşı artan tehditlere yönelik önemli önlemler alınmasını zorunlu hale getirmiştir. Bu anlamda SQL enjeksiyon zafiyeti hassas ve gizli olması gereken önemli verilere yönelik ciddi bir siber tehdit oluşturmaktadır ve bu zafiyete karşı önlem almak zorunlu hale gelmektedir. Bu tez, SQL enjeksiyon tehdidine karşı veri tabanı güvenliğine dikkat çekmeyi ve bu tehditlere karşı geliştirilmesi gereken tespit, önleme ve sızma testlerine odaklanarak farkındalık yaratmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
With the digital world permeating all areas of human life, the increase in security issues within cyberspace has necessitated significant measures to counter the growing threats to databases and web applications. In this context, SQL injection vulnerabilities pose a serious cyber threat to critical and confidential data, making it imperative to take preventive measures against such vulnerabilities. This thesis aims to highlight the importance of database security in the face of SQL injection threats and to raise awareness by focusing on the detection, prevention, and penetration testing techniques needed to counter these threats.