Rıfkı Melûl Meriç'in İnkırâz isimli eseri (İnceleme-metin)
Rıfkı Melül Meriç's work called İnkıraz (Textual analysis)
  1. Tez No: 933489
  2. Yazar: TUĞBA SEVİM GÜRLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL KEMİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Asıl adı Süleyman Rıfkı Coşkunmeriç olan şair, eğitim-öğretim hayatında oldukça farklı alanları tecrübe etmiş nihâyet kendi mizâcına en uygun olan edebiyata meyletmiştir. Edebiyata olan ilgisi; mimarîye, süsleme sanatına olan ilgisiyle birlikte ilerlemiştir. Bir yandan İstanbul'un köklü edebiyat mahfillerindeki sohbetlere iştirâk ederken diğer yandan da camilerde, türbelerde, mezar taşlarında Türk tezyinatına dair izlerin özelliklerini araştırmıştır. Biz bu çalışmamızla çeşitli şiir dergilerinde şiirleri yayımlanmış olan Rıfkı Melûl Meriç hakkında hem etraflıca bilgiler vermeyi hem de İnkırâz adını verdiği şiir kitabını şekil ve muhteva özellikleri açısından inceleyerek edebiyat sahamıza kazandırmayı hedefledik. Çalışmamızda, Rıfkı Melûl Meriç'in şahsiyeti üzerinde durularak bunun yanı sıra eserleri ve eserlerinin muhtevası hakkında da bilgiler verilmektedir. Mevcut çalışmada Meriç'in yazmış olduğu şiirlerdeki edebî sanatlara dair bilgiler ve bu sanatlara ait örnekler verilerek şairin dili, üslûbu üzerinde de durulmaktadır. Bu tez; giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; şairin hayatı, edebî şahsiyeti, eserlerinin tasnifi ve tanıtımının ardından edebî mûhîti yer almaktadır. İkinci bölümde, şairin şiirlerinin muhteva analizi ve biçim bakımından incelemesi yapılmaktadır. Son bölümde ise; İnkırâz isimli eserinin transkripsiyonlu metni yer almaktadır. Sonunda da metnin orijinal sayfalarına yer verilerek çalışmamızı edebiyat sahasına kazandırmak hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The poet, whose real name is Süleyman Rıfkı Coşkunmeriç, experienced in quite different fields, consequently inclined towards literature which was the most appropriate for his temperament. His interest into literature developed with his interest in architecture, the decorative arts. On the one hand he participated in the conversations in long-established literary circles of İstanbul, on the other hand he also studied the features of marks concerning Turkish decorative arts in mosques, tombs, gravestones. With this study we aimed both to provide thorough information about Rıfkı Melül Meriç, who had poems published in various poetry magazines, and to bring his poetry book which he called İnkıraz to our field of literature analyzing it in terms of its form and features of content. In our study, it is elaborated on Rıfkı Melül Meriç's personality, besides information about his works and contents of his works is given. In the present study, giving information concerning literary arts in the poets which Meriç wrote and examples belonging to those arts his style is also elaborated on. This thesis comprises introduction and three parts. In the first part, subsequent to the life of the poet, his literary identification, classification and introduction of his works his literary circle are involved. In the second part, content analysis of the poet's poems and examining them in terms of form are done. As for the final part, the transcribed text of his work called İnkıraz. At the end of it, including the original pages of the text it is aimed to bring our study to the field of literature.