Yapay zekâ ile üretilen kodun güvenlik zafiyeti incelemesi
Security vulnerability analysis of code generated with artificial intelligence
  1. Tez No: 961577
  2. Yazar: BURAK KANMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR CAN TURNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez çalışmasında, yapay zekâ tabanlı kod üretim araçlarının yazılım güvenliği açısından oluşturabileceği riskler ve zafiyetler kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Son yıllarda bilişim ve yazılım sektöründe yaşanan hızlı dijital dönüşüm sayesinde, büyük dil modelleri (LLM'ler) ve yapay zekâ teknolojileri yazılım geliştirme süreçlerinde önemli bir yer edinmiştir. Github Copilot, ChatGPT ve Cursor AI gibi modern kod üretim araçları, yazılımcılara hız ve verimlilik kazandırmakta; fakat üretilen kodların güvenliği konusunda çeşitli belirsizlikler ve potansiyel riskler ortaya çıkarmaktadır. Bu çalışmada, 2024 yılı CWE Top 25 listesinde yer alan en yaygın güvenlik zafiyetleri temel alınarak, her bir zafiyet türü için üç farklı programlama dilinde (C#, Python, TypeScript) ve her bir dilde onar adet olmak üzere toplamda yüzlerce kod örneği, seçili yapay zekâ araçlarıyla ürettirilmiştir. Elde edilen kodlar, hem otomatik güvenlik analiz araçlarıyla hem de manuel olarak incelenmiş ve ortaya çıkan güvenlik açıkları CWE ve OWASP kriterlerine göre ayrıntılı şekilde değerlendirilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, en sık karşılaşılan güvenlik açıkları çapraz site betikleme (XSS), SQL enjeksiyonu ve yetkilendirme eksiklikleridir. Kod örneklerinin yaklaşık dörtte birinde kritik seviyede güvenlik riski tespit edilmiştir. Ayrıca, farklı yapay zekâ araçlarının güvenlik performanslarında belirgin farklılıklar olduğu, bazı araçların belirli zafiyetlere karşı daha duyarlı olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, yapay zekâ destekli kod üretiminin yazılım projelerinde sağladığı hız ve pratiklik önemli olsa da, güvenlik riskleri göz ardı edilmemelidir. AI ile üretilen kodların insan gözetiminde ve kapsamlı güvenlik testlerinden geçirilerek kullanılması, güvenli ve sürdürülebilir yazılım geliştirme için kritik bir gerekliliktir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the security risks and vulnerabilities associated with artificial intelligence-based code generation tools are comprehensively examined. In recent years, the rapid digital transformation in the information technology and software sectors has led to the widespread adoption of large language models (LLMs) and artificial intelligence technologies in software development processes. Modern code generation tools such as GitHub Copilot, ChatGPT, and Cursor AI offer significant speed and efficiency gains for developers; however, they also introduce uncertainties and potential risks regarding the security of the generated code. In this study, the most common security vulnerabilities listed in the 2024 CWE Top 25 were taken as a reference. For each vulnerability type, hundreds of code samples were generated using selected AI tools in three different programming languages (C#, Python, and TypeScript), with ten samples per language for each vulnerability. The generated codes were subjected to both automated security analysis tools and manual review, and the detected security issues were evaluated in detail according to CWE and OWASP criteria. The analysis revealed that the most frequently observed vulnerabilities were cross-site scripting (XSS), SQL injection, and authorization weaknesses. Approximately one-fourth of the code samples contained critical security risks. Furthermore, it was observed that there are notable differences in the security performance of different AI tools, with some tools being more prone to certain vulnerabilities. In conclusion, while AI-assisted code generation provides substantial speed and convenience in software projects, security risks must not be overlooked. Code generated by AI should always be reviewed by humans and subjected to comprehensive security testing to ensure the development of secure and sustainable software.