Walter Sınnott-Armstrong'un ateist ahlakı ve eleştirisi
Walter Sinnott-Armstrong's atheist ethics and criticism
- Tez No: 933502
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Yapmış olduğumuz tez çalışması, ahlak kavramının tanımı, kökeni ve din ile olan ilişkisini ele alarak, Walter Sinnott-Armstrong'un ateist ahlak anlayışına yönelik eleştirel bir değerlendirme sunmaktadır. Çalışmamızda, ahlakın insan doğasında evrensel bir temele sahip olduğu ve Tanrı kavramından bağımsız düşünülemeyeceği ileri sürülmektedir. Ahlakın yalnızca bireysel güdülerle değil, dini bir çerçevede şekillendiği savunulmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde ahlakın farklı tanımları incelenmekte ve felsefi temelleri ortaya konmaktadır. İslam düşüncesinde ahlak anlayışı ile Batı felsefesindeki etik kavramı karşılaştırılmakta, ahlakın insanın yaratılışında doğal bir unsur olarak bulunduğu ve dinin bu yapıyı tamamlayan bir mekanizma sunduğu belirtilmektedir. Bu bağlamda, ahlakın yalnızca toplumsal normlardan ibaret olmadığı, aynı zamanda insanın doğasında var olan ilahi bir düzenin tezahürü olduğu vurgulanmaktadır. İkinci bölümde Armstrong'un“Tanrısız Ahlak”anlayışı ele alınmakta ve bu yaklaşımın teorik temelleri incelenmektedir. Armstrong'un ahlakın din ve Tanrı'dan bağımsız olarak var olabileceğine dair görüşleri değerlendirilmekte, ancak bu görüşlerin kavramsal ve ontolojik açıdan eksiklikler taşıdığı öne sürülmektedir. Çalışmada, ahlakın Tanrısız bir temele dayanamayacağı, zira ahlakın kaynağının insanın doğasına evrensel ilkeleri yerleştiren Tanrı olduğu savunulmaktadır. Netice itibariyle, çalışma ahlakın yalnızca bireysel bir tercih ya da seküler bir yapı olarak ele alınamayacağını, aksine din ve Tanrı kavramları ile doğrudan ilişkili bir olgu olduğunu ileri sürmektedir. Bu bağlamda, ahlakın kaynağını yalnızca insan aklına veya toplumsal normlara indirgemeye çalışan yaklaşımlar eleştirilmekte ve ahlakın metafizik temellerinin dikkate alınması gerektiği sonucuna ulaşılmaktadır. Dolayısıyla çalışma, ahlakın Tanrı kaynağından soyutlanamayacağını ispatlama gayreti taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Our thesis study examines the definition, origin, and relationship of ethics with religion, offering a critical evaluation of Walter Sinnott-Armstrong's atheist ethics perspective. In our study, it is argued that ethics has a universal foundation in human nature and cannot be thought of independently from the concept of God. Ethics is defended as being shaped not only by individual desires but also within a religious framework. In the first part of the study, various definitions of ethics are examined and their philosophical foundations are presented. The concept of ethics in Islamic thought is compared with the concept of ethics in Western philosophy, highlighting that ethics is a natural component of human creation and that religion provides a mechanism to complete this structure. In this context, it is emphasized that ethics is not just a set of social norms, but also a manifestation of a divine order inherent in human nature. In the second part, Armstrong's“Godless Ethics”approach is discussed and its theoretical foundations are analyzed. Armstrong's views on ethics being independent of religion and God are evaluated, and it is argued that these views have conceptual and ontological shortcomings. The study argues that ethics cannot be based on a godless foundation, as the source of ethics is God, who instills universal principles in human nature. Ultimately, the study argues that morality cannot be considered merely an individual preference or a secular structure, but rather a phenomenon directly related to the concepts of religion and God. In this context, approaches that try to reduce the source of morality solely to human reason or social norms are criticized, and it is concluded that the metaphysical foundations of morality should be taken into account. Therefore, the study aims to prove that morality cannot be abstracted from its divine source.