Ramazan ayında yayınlanan dini içerikli televizyon programları üzerine bir inceleme
A review on television programs with religious content aired in the month of Ramadan
  1. Tez No: 933503
  2. Yazar: SELEN DAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI YURDİGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Radyo-Televizyon, Religion, Radio and Television
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma, Türk televizyon kanallarında Ramazan ayında yayınlanan dini içerikli programların anlatı yapısı ve içerik özelliklerini derinlemesine incelemeyi hedeflemektedir. Ramazan ayı, İslam toplumlarında manevi değerlerin en yoğun yaşandığı dönemlerden biri olarak televizyon programlarının bu süreçte önemli bir araç haline gelmesini sağlamaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'nin önde gelen televizyon kanallarından TRT 1, ATV ve Kanal 7'de yayınlanan sahur ve iftar programları, biçimsel ve içeriksel açıdan detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında, söz konusu programlarda kullanılan görsel ve işitsel unsurlar, sunucuların ve konukların iletişimleri, programların sunum formatları ve izleyiciyle etkileşim yöntemleri ele alınmıştır. Çalışmada kullanılan nitel araştırma yöntemleri kapsamında içerik analizi, doküman incelemesi ve betimsel analiz gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda, araştırma, Ramazan ayında yayınlanan dini içerikli programların sadece bilgi aktarmaya yönelik araçlar olmadığını, aynı zamanda toplumsal bilinç oluşturma, manevi bir atmosfer yaratma ve izleyicilerde bir rehberlik işlevi görme amacı taşıdığını da ortaya koymaktadır. Çalışma, dini içerikli programların bu yönlerini vurgulayarak literatüre katkı sağlamayı ve gelecekte benzer çalışmalara rehberlik edecek bir çerçeve sunmayı hedeflemektedir. Ayrıca, bu çalışmanın bulguları, dini içerikli televizyon programlarının yapım sürecinde içerik üreticilerine rehberlik edebilecek nitelikte olup, bu programların biçim ve içerik bakımından daha etkili hale getirilmesine yönelik öneriler geliştirilmesine de katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the narrative structure and content features of religious programs broadcast on Turkish television channels during the month of Ramadan. Ramadan, as a period when spiritual values are most intensely experienced in Islamic societies, has turned television programs into an important tool during this process. Successful sahur and iftar programs broadcast on TRT 1, ATV, and Kanal 7, which are among Turkey's leading television channels, have been analyzed in detail in terms of form and content. The research focuses on the visual and auditory elements used in these programs, the communication styles of the presenters, the presentation formats, and the interaction methods with the audience. Content analysis, comprehensive examination, and qualitative research methods were used for this study.In this context, the research reveals that religious programs aired during Ramadan are not merely tools for transmitting information but also aim to create social awareness, foster a spiritual atmosphere, and serve as a guide in religious practices. The study emphasizes the significance of these aspects of religious programs, contributing to the literature and offering a framework to guide similar studies in the future. Additionally, it provides insights into the production processes of religious television programs, evaluates the quality of content support, and develops suggestions for enhancing the effectiveness of these programs in terms of both form and content.