Yeni medya ve muhabirlik mesleğinin dönüşümü: Olanaklar ve olumsuzluklar
New media and the transformation of the reporter profession: Possibilities and negativities
- Tez No: 933501
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Yeni medya, muhabirlik pratiğinde büyük bir evrim ve dönüşüm getirmiştir. Geleneksel basın ve medya yapıları, dijitalleşmenin etkisiyle önemli değişimler yaşamıştır. Yeni medya, muhabirlerin haberleri toplamak, işlemek ve yayınlamak için daha hızlı, esnek ve geniş bir alan sunmaya başlamıştır. Sosyal medya platformları, internet siteleri, bloglar ve diğer çevrimiçi mecralar, muhabirlerin hızlı bir şekilde haberlere ulaşmasını, anlık güncellemeler yapmasını ve olayları doğrudan takip etmesini sağlamaktadır. Muhabirlik artık sadece haberleri bildirmekle kalmıyor, aynı zamanda interaktif bir deneyim de sunmaktadır. Okuyucularla etkileşim içinde olmak, geri bildirim almak ve hatta haberle ilgili içeriği doğrudan paylaşmak için yeni kanallar oluşmaktadır. Bu, muhabirlerin içeriği kişiselleştirebilmesini, daha derin ve kapsamlı haberler sunmasını sağlamaktadır. Ancak, bu dijital dönüşüm beraberinde bir dizi zorluk da getirmektedir. Bilginin anlık akışı ve sürekli yenilenen içerik, muhabirlerin haberin doğruluğunu ve güvenilirliğini kontrol etme ihtiyacını artırmıştır. Ayrıca, geleneksel medyada olduğu gibi etik kurallara ve objektifliğe uygunluk gibi önemli konular da yeni medyada muhabirlerin dikkat etmesi gereken unsurlardandır. Yeni medya muhabirliği geleneksel rolleri değiştirirken, daha geniş bir erişim, anlık paylaşım ve okuyucularla etkileşim gibi avantajlar sunmaktadır. Bu da muhabirlerin işleyişini ve yayıncılık anlayışını derinden etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The emergence of new media has brought forth significant evolution and transformation within journalistic practices. Traditional press and media structures have undergone substantial change sowing to digitalization. New media offers journalists a faster, more flexible, and expansive platform for gathering, processing, and disseminating news. Social media platforms, websites, blogs, and other online channels enable journalists to swiftly access news, provide real-time updates, and directly follow events. Journalism now goes beyond mere reporting; it also offers an interactive experience. Creating new channels for interaction with readers, receiving feedback, and even directly sharing news-related content has become integral. This allows journalists to personalize content, presenting more profound and comprehensive news stories. However, this digital transformation also brings forth a series of challenges. The instant flow of information and continuously evolving content necessitate journalists to intensify verification of news accuracy and reliability. Additionally, adherence to ethical standards and objectivity, as seen in traditional media, remains crucial in the realm of new media journalism. New media journalism not only alters traditional roles but also provides advantages such as broader access, real-time sharing, and interaction with audiences. This deeply impacts journalists' workflow and the understanding of publishing practices