Türkiye'deki aydınlatma projelerinin tasarım ve uygulama süreçlerindeki yeri
The role of lighting projects in the design and construction processes in Turkey
  1. Tez No: 933513
  2. Yazar: CEYDA TURHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DAMLA ALTUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışma, iç mimarlıkta aydınlatma tasarımı ve uygulama süreçlerini incelemektedir. Konunun uzmanlarca ele alınması; tasarım ihtiyaçlarının karşılanması, mekân kimliğinin oluşması, kullanıcı memnuniyeti, iş verimliliği, güvenlik ve enerji tasarrufu gibi olumlu sonuçlar doğurmaktadır. Çalışmanın amacı, Türkiye'deki aydınlatma tasarımı ve uygulama süreçlerini ve bu süreçlerdeki farklılaşmaları ortaya koymaktır. Aydınlatma tasarımında kullanılan standartlar ve metrikler doğrultusunda süreçlerin uygunluğu değerlendirilmiştir. Ayrıca,“bütüncül aydınlatma”yaklaşımı bağlamında tasarımcıların yaklaşımları incelenmiştir. Çalışmada nicel yöntem kullanılmış; çevrimiçi anket aracılığıyla elde edilen mikro veriler analiz edilmiştir. Örneklem, evreni temsil eden 40 aydınlatma tasarımcısından oluşmaktadır. Bulgular, Türkiye'deki tasarımcıların ulusal ve uluslararası standartlara göre nasıl bir yol izlediğini göstermektedir. Aydınlatma kararlarının proje sonunda değil, süreç boyunca değerlendirilmesi gerektiği vurgulanmıştır. Mimarlık ve aydınlatma alanındaki gelişmeler, tasarım parametrelerini etkilemeye devam etmektedir. Bu doğrultuda yapılacak yeni çalışmalar, farkındalığı artırarak etkili proje sonuçlarına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study examines lighting design and implementation processes in interior architecture. Addressing the subject by experts yields positive outcomes such as meeting design requirements, establishing spatial identity, enhancing user satisfaction and work efficiency, ensuring safety, and reducing energy consumption. The aim of the study is to reveal the lighting design and implementation processes in Turkey and to identify the variations within these processes. The compliance of these processes with the standards and metrics used in lighting design has been evaluated. Additionally, within the context of an“integrative lighting”approach, the perspectives of lighting designers have been examined. A quantitative method was employed in the study, and micro data obtained through an online survey tool were analyzed. The sample consists of 40 lighting designers representing the population. The findings demonstrate how designers in Turkey proceed in accordance with national and international standard guidelines. It is emphasized that lighting decisions should be addressed throughout the design process, rather than at the end of the project. Developments in the fields of architecture and lighting continue to influence design parameters. In this context, new studies to be conducted will contribute to increased awareness and more effective project outcomes.