Kronizmin duygusal bağlılık, örgüt sağlığı ve işten ayrılma niyetine etkisini belirlemeye yönelik bir araştırma
A study to determine the effect of cronism on organizational health, intent to leave and emotional commitment
  1. Tez No: 933514
  2. Yazar: YASİN ERÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURHAN MOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı, örgütlerdeki kronizmin bireylerin duygusal bağlılık, işten ayrılma niyeti ve örgüt sağlığı üzerindeki etkisinin araştırılmasıdır. Bu çalışma için, kronizim, duygusal bağlılık, örgüt sağlığı ve işten ayrılma niyeti hakkındaki önceki literatüre dayalı kavramsal bilgilere yer verildikten sonra bu kavramlarla ilişkileri ele alan bir araştırma modeli hazırlanmıştır. Teori ve alan araştırmasına dayalı bu çalışmada araştırma kısmı için veri elde edebilmek amacıyla Google Form üzerinden çevrimiçi olarak hazırlanan anket yöntemiyle 239 kişi, yüz yüze anket yöntemiyle de 149 kişi olmak üzere toplam 388 kişiye ulaşılmıştır. Toplanan verilerin geçerlilikleri için doğrulayıcı faktör analizi, güvenirlikleri için Cronbach Alpha güvenirlik analizi, çalışmaya konu olan gözlemlenemez değişkenler ile demografik değişkenler arasındaki farklılıkları tespit edebilmek için varyans analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırmanın modeline bağlı kalınarak oluşturulan hipotezlerin test edilmesinde korelasyon, regresyon ve yol analizleri uygulanmıştır. Analizler sonucunda kronizmin duygusal bağlılık ve örgüt sağlığı üzerinde negatif yönlü, işten ayrılma niyeti üzerinde ise pozitif yönlü bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Farklılık analizleri sonucunda cinsiyet ile duygusal bağlılık, işten ayrılma niyeti ve örgüt sağlığı arasında, medeni durum ile kronizim, duygusal bağlılık, işten ayrılma niyeti ve örgüt sağlığı arasında, çalışılan sektör ile duygusal bağlılık ve işten ayrılma niyeti arasında, yaş ile duygusal bağlılık ve işten ayrılma niyeti arasında, eğitim durumu ile duygusal bağlılık ve işten ayrılma niyeti ve son olarak da kıdem ile işten ayrılma niyeti arasında anlamlı farklılıklar olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect of chronism in organisations on individuals' emotional commitment, turnover intention and organisational health. For this study, conceptual information based on previous literature on cronyism, emotional commitment, organisational health and turnover intention is given and a research model is prepared to address the relationships between these concepts. In this study based on theoretical and field research, in order to obtain data for the research part, a total of 388 people were reached, 239 people by online survey method via Google Form and 149 people by face-to-face survey method. Confirmatory factor analysis was used for the validity of the collected data, Cronbach Alpha reliability analysis for their reliability, and variance analyses were used to determine the differences between the unobservable variables and demographic variables subject to the study. Correlation, regression and path analyses were applied to test the hypotheses created by adhering to the research model. As a result of the analyses, it was determined that cronyism has a negative effect on emotional commitment and organisational health, and a positive effect on turnover intention. As a result of the difference analyses, it was concluded that there are significant differences between gender and emotional commitment, turnover intention and organisational health, between marital status and cronyism, emotional commitment, turnover intention and organisational health, between sector of employment and emotional commitment and turnover intention, between age and emotional commitment and turnover intention, between education level and emotional commitment and turnover intention and finally between seniority and turnover intention.