Suskunluk sarmalı ve sosyal medya: Facebook ve X örneği
Spiral of silence and social media: The Facebook and X example
- Tez No: 933520
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN GÖKCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Suskunluk sarmalı kuramı herhangi bir konu hakkında bireylerin kendi fikir ve görüşlerini ifade etmeden önce diğer bireylerin görüşlerini öğrenme ve baskın kanaate göre konuşma/sessiz kalma davranışı sergilemesini açıklamaktadır. Kuram, Noelle-Neumann tarafından kitle iletişim araçları üzerinden incelenmiştir. Söz konusu iletişim araçlarında bilgiyi alanlar için kendi fikir ve görüşlerini aktaracakları kanallar bulunmamaktadır. Ancak sosyal medya uygulamaları, toplumun tüm kesimlerinin katılımına açıktır ve katılımcılarına aktif paylaşımcı olma rolü sunmaktadır. Tez çalışmasının amacı, bireylerin fikir ve kanaatlerini açıklayabilecekleri interaktif iletişim ortamlarına erişimleriyle beraber suskunluk sarmalı etkisinin sosyal medya platformlarında ne ölçüde geçerli olduğunun tespitinin edilmesidir. Ankara, Konya, İstanbul illerinde yaşayan Facebook ve X uygulamalarını kullanan 18-25 yaş aralığındaki 509 katılımcıyla üç aşamalı bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda kullanıcıların gerçek hayatta olduğu gibi sosyal medya uygulamalarında da dışlanma korkusu hissederek paylaşımlarını bu korkuya göre şekillendirdikleri sonucuna ulaşılmıştır. Suskunluk sarmalı etkisinin sosyal medya uygulamalarında da devam ettiği yorumu yapılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The spiral of silence theory explains that individuals learn the opinions of others before expressing their own ideas and opinions on any subject and exhibit the behavior of speaking/staying silent according to the dominant opinion. The theory was examined by Noelle-Neumann through mass media. There are no channels for those receiving information to convey their own ideas and opinions in these communication tools. However, social media applications are open to the participation of all segments of society and offer their participants the role of being active sharers. The aim of the thesis study is to determine to what extent the spiral of silence effect is valid on social media platforms, along with individuals' access to interactive communication environments where they can express their ideas and opinions. A three-stage survey study was conducted with 509 participants aged between 18-25 living in Ankara, Konya, and Istanbul and using Facebook and X applications. As a result of the study, it was concluded that users feel the fear of exclusion in social media applications, as in real life, and shape their posts according to this fear. It can be commented that the spiral of silence effect continues in social media applications.