Dokuma desen tasarımında yapay zekâ kullanımı ve günümüz tasarımları ile yorumlanması
The use of artificial intelligence in weaving pattern design and its interpretation with today's designs
  1. Tez No: 933521
  2. Yazar: YILMAZ ŞAHSER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL TÜRKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Dokumacılık; insanlığın varoluşundan beri yaşamın bir gerekliliği olarak görülmüştür. Dokuma; insanlığın yaşamını sürdürdüğü topraklarda kendine önemli bir kimlik kazandırmış, kültürün önemli parçasını oluşturmuş bir sanat alanıdır. Türk kültürünün bir parçası olan halı, bugün ulaşılan teknolojik gelişmeler ışığında bile öz değerlerinden bir şey kaybetmemiş, özellikle ifade ettikleri anlam bakımından izleyicisine görsel bir şölen sunmaktadır. Dünya üzerinde geçmişten günümüze oluşturulan zaman diliminde, sanayi devriminin gerçekleşmesi ve bu devrimle birlikte insanların teknoloji kavramı üzerinde yoğunlaşması, sanatçı ve tasarımcıları da etkisi altına almıştır. Özellikle de bilgisayarın hayatımıza girişinin önemli rol üstlendiği görülmüştür. Bu çerçevede sanatçıların bilgisayar üzerinde dünyamıza bambaşka bir açıyla giren sanal gerçeklik kavramı ve bu kavramın oluşturulmasında temel olan yapay zekâ araçları sanatçıya eseri oluşturmada ne denli yardımcı olabilmektedir konusu tartışılacaktır. Sonuç olarak bu araştırmanın sanatçı ve tasarımcıların çalışma yöntemlerine yeni bir bakış açısı getireceği ve ileride yapılacak olan çalışmalara örnek teşkil edeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Weaving has been seen as a necessity of life since the existence of humanity. Weaving is a field of art that has given itself an important identity in the lands where humanity has lived and has formed an important part of culture. The carpet, which is a part of Turkish culture, has not lost anything from its core values even in the light of technological developments reached today, and offers a visual feast to its audience, especially in terms of the meaning they express. The realization of the industrial revolution and the concentration of people on the concept of technology with this revolution in the time period created from the past to the present in the world has also influenced artists and designers. Especially the introduction of the computer into our lives has played an important role. In this framework, the concept of virtual reality, which has entered our world from a completely different angle, and artificial intelligence tools, which are the basis for the creation of this concept, will be discussed to what extent they can help the artist in creating the work. As a result, it is thought that this research will bring a new perspective to the working methods of artists and designers and will set an example for future studies.